súčasnosti možno odporúčať, aby sa darcovia pred zakúpením nákladnejšieho darčeka radšej rovno poradili či už so snúbencami alebo s ich rodičmi. Je to najspoľahlivejšia prevencia pred často komickým hromadením navlas rovnakých prezentov.
Spoliehať sa na to, že mladomanželia budú v medových týždňoch obiehať obchody a vymieňať päť zo šesť darovaných elektrických šľahačov či likérových súprav za niečo iné je neúnosné. Pri dnešnej komplikovanej sociálnej a ekonomickej situácii ako nejednej mladej dvojice tak i mnohých darcov je preto praktickejšie, kupovať dary rozumne, účelne a po dohode s inými účastníkmi svadby. Ešte rozumnejšie je dať mladým ako dar symbolickú maličkosť a venovať im peniaze. Sami najlepšie vedia, čo budú potrebovať najakútnejšie.
Odovzdávanie financií sa má odohrávať decentne - darcom odporúčame vložiť papierové bankovky do bielej obálky a neokázalo odovzdať adresátom s príslušným srdečným blahoželaním. Predchádzajúce generácie volili neraz aj peňažný dar v cudzej "tvrdej" menej alebo formou vkladnej knižky.
Darcovia z okruhu bližšieho príbuzenstva neurobia chybu, ak po predchádzajúcej porade, venujú budúcim manželom cennosť v podobe vždy nadčasovo hodnotných šperkov. V minulosti bývalo obyčajou svadobné dary vystavovať a na vidieku niekde tento zvyk pretrváva dodnes. Je však neokrôchanosťou "ozdobovať" vystavené svadobne prezenty menami darcov.
Aj tu platí všeobecná zásada, že dar sa patrí rozbaliť a darcovi ihneď poďakovať.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.