priechod, bude možné podľa pripravovanej dvojstrannej zmluvy prejsť len na základe každoročného povolenia cudzineckej polície.
Zatiaľ čo mohli občania oboch štátov prekračovať hranice na ktoromkoľvek mieste, nová zmluva túto možnosť obmedzí. S pasom alebo na občiansky preukaz budú môcť Česi a Slováci prechádzať len na určených 94 miestach. Na hranici dlhej 251 kilometrov je ustanovených 72 miest a 22 priechodov cestných a či železničných.
Diskusia o pripravovanej zmluve bola na programe v prvom čítaní vo štvrtok v snemovni a opozícia ju považuje za neprípustnú. Zablokovať sa ju však pre nedostatok hlasov nepodarilo. Opozícii sa nepáči, že sprísnenie na hranici odštartuje v dobe, keď obe krajiny vstúpia do EÚ, teda 1. mája tohto roku. "Gross spúšťa od Jablunkova po Břeclav novú železnú oponu. Prečo nám vláda pred rokom nepovedala pravdu, že hranica nezmizne, ale hranica sa posilní," hnevá sa Martin Říman, poslanec ODS.
Občianski demokrati spolu s komunistami sa pozastavujú, že hranica Česka so Slovenskom sa má po vstupe do EÚ stať vonkajšou a nie vnútornou hranicou v rámci únie. Podľa ministra vnútra Stanislava Grossa nové riešenie vyžaduje schengenský systém. Súčasne tvrdí, že všetkým odôvodneným žiadostiam občanov o povolenie prechodu mimo určené miesta bude vyhovené. "Práve tak ako bude vyhovené i obciam, ktoré ešte budú žiadať o zriadenie prechodového miesta. Zatiaľ vláda tieto požiadavky rešpektovala," dodal Gross. Podoba dvojstrannej zmluvy sa pripravovala tri roky. Jej schválenie však prišlo v čase, keď v ČR rastú obavy z prílevu slovenských Rómov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.