percenta v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2002. Svoj podiel na takomto vývoji má aj cenová deregulácia, ktorá výraznejšie uvoľnila a zvýšila ceny v januári 2003. Ďalšie zdražovanie vodného a stočného nasledovalo aj v tomto roku.
Podľa Výskumného ústavu vodného hospodárstva je rast cien hlavným, ale nie jediným faktorom nižšej spotreby. "Pokles spotreby vody je dlhodobým trendom už od roku 1990," hovorí Viera Vikukelová z Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Spotreba vody síce klesá aj vďaka rastúcej cene, ale nie proporcionálne. "Dôkazom, je že najväčší pokles, takmer 30-percentný, bol medzi rokmi 1990 a 1995, pričom rast ceny tomu nezodpovedal. Odvtedy sa spotreba vody nepretržite znižuje," tvrdí.
Skôr ako domácnosti sa snažia šetriť vodou podniky - podiel priemyslu na poklese celkovej spotreby je väčší. "Nie je to len dôsledok modernejších technológii, ale podniky sa usilujú hľadať si aj vlastné zdroje vody," vysvetľuje Vikukelová. Cena vodného a stočného je pre podnikateľov takmer dvojnásobne drahšia ako pre domácnosti.
Hoci znižujúca sa spotreba môže znamenať, že sa s vodou začína šetriť ako s cennou surovinou, pokles spotreby nemusí byť len výhodou. "Priemerná spotreba domácnosti v roku 2002 bola asi 115 litrov na osobu a deň, kým hygienické minimum je na Slovensku definované na 80 litrov," spresňuje Vikukelová. Vodohospodársky ústav predpokladá na tento rok spotrebu 107 litrov na osobu a deň. "Nielenže sa k tomuto minimu pomaly približujeme, ale sú okresy, kde je spotreba vody dlhodobo pod touto hranicou." Európsky priemer sa pohybuje okolo 169 litrov na osobu a deň.
Šetrením s vodou sa automaticky nemusia znížiť náklady domácnosti na ňu. Ceny vody, ktoré určuje regulačný úrad, sa totiž vyvíjajú od fixných nákladov vodární. "Náklady na dodávku pitnej vody a odvádzanie odpadových vôd sú relatívne stále. Podklad na výpočet maximálnej priemernej ceny vody predstavujú oprávnené náklady na dodávku vody a primeraný zisk. Nižšia spotreba vody v zásade konštantné náklady neovplyvňuje," vysvetľuje riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Daniel Gemeran. "V konečnom dôsledku spotrebiteľ tým, že zníži odber, utvára tlak na zvyšovanie ceny vody, lebo konštantné náklady sa s objemom odberu prakticky nemenia," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.