zahrňovať aj poplatok za recykláciu. Poplatok musí Slovensko povinne zaviesť, pretože to predpokladá európska smernica o elektrickom a elektronickom odpade.
Podľa smernice musia štáty únie zabezpečiť do konca roku 2006 75-percentnú recykláciu starých elektrických spotrebičov. Zároveň musí každá krajina zabezpečiť, aby sa do konca roku 2006 na jedného obyvateľa vyzbierali 4 kilogramy vyradených spotrebičov.
Ministerstvo životného prostredia pôvodne navrhlo, aby výrobcovia už od 1. marca platili iný príspevok - do recyklačného fondu. Za každý kilogram spotrebiča by výrobca či dovozca mal zaplatiť 12 korún. Poplatok za 70-kilogramovú chladničku by napríklad predstavoval 840 korún. Zástupcovia výrobcov SME potvrdili, že túto sumu by pravdepodobne ihneď premietli do ceny výrobku. Po konzultáciách s výrobcami ministerstvo návrh na platenie do fondu stiahlo.
Aj napriek tomu bude cena spotrebičov vyššia. Združenie výrobcov domácich spotrebičov CECED Slovakia zatiaľ nemá spočítané, o koľko navyše si zákazník priplatí. "Skúsenosti z okolitých krajín však ukazujú, že napríklad za chladničku to bude asi 500 korún," povedal predseda združenia Martin Ciran. Táto suma nebude priamo zahrnutá v cene výrobku, ale bude sa platiť osobitne k novému výrobku. Výška poplatku za recykláciu bude závislá od druhu spotrebičov a od toho, koľko spotrebičov sa podarí vyzbierať. Platí, že čím viac výrobkov sa vyzbiera, tým bude poplatok vyšší. Vyberať by sa mal začať až v auguste budúceho roku.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Tatramat Jána Miška budú náklady spojené so zberom a recykláciou oveľa nižšie ako uvažované poplatky do recyklačného fondu. Na jeden kilogram výrobku by to malo byť asi 2 koruny. Pri kúpe 60-kilogramového ohrievača vody by to znamenalo 120 korún. Pri platbe do fondu by však zákazník musel zaplatiť navyše 720 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.