(opozícia) respektíve banalizovať (väčšina koalície), sa miešajú s logistickými prípravami na odvolávanie Mikloša. A do toho všetkého explodovala malá bomba - Republiková rada SMK odhlasovala, že strana podporí v prezidentskej voľbe Františka Mikloška. A teda nie Martina Bútoru, ako sa všeobecne očakávalo.
Niežeby to malo o niečom rozhodovať; ani jeden, ani druhý sa hlavou štátu nestane - či s podporou SMK, či bez. Béla Bugár však vyslal smerom ku KDH veľmi silný signál, ktorý sa nedá neopätovať. To, že voľba SMK padla na Mikloška, je akoby výzva pre KDH k dlhodobému strategickému spojenectvu. SMK tým vlastne povedala, že prudké spory okolo krajanského zákona (známy "protizákon" z dielne KDH) považuje za premlčané, čiže užšiu spoluprácu s týmto partnerom pokladá za dôležitejšiu vec, ako bývalé konflikty. Celkom rozumné gesto - skôr či neskôr bude slovenská politika (presnejšie slovenská pravica) spojenecký pakt týchto dvoch subjektov veľmi potrebovať. SDKÚ prepila budúcnosť, ANO je cirkus a Slobodné fórum je všetko, len nie zodpovedná strana a už vôbec nie pravica..
Kresťanskí demokrati prijali rozhodnutie s nadšením. Nečudo. Mikloškovi momentálne nehrozí päť rokov na Hrade, ale päťpercentný debakel. Vyhlásenie, že teraz si trúfa na 20 percent, musíme ale naďalej brať s veľkou rezervou. Podpora SMK neznamená priamu účasť na Mikloškovej kampani, len výzvu voličom. Vedenie strany ide pritom čelne proti ich vkusu; podpora maďarskej menšiny sa delí medzi Bútoru, Schustera (!!) a čiastočne aj Kukana. Nie je vôbec jasné, či nejaký pozitívny efekt angažmán SMK vôbec prinesie. Zvlášť preto, lebo azda najväčším prekvapením rebríčkov obľúbenosti kandidátov je fakt, že Mikloško dokázal doteraz osloviť sotva polovicu voličov samotného KDH! (Mimo témy, ale otázka nedá spať: Koho preferuje polovica voličov KDH? Schustera, Romana, Kukana, Mečiara?? Veľká záhada.)
Nie je teda ani isté, že či priskočením Maďarov odvráti Mikloško aspoň tú hanbu, že nezíska ani toľko percent, koľko získava strana, ktorá ho nominovala, pravidelne vo výskumoch verejnej mienky. Tak či inak - rozhodnutie SMK je rozumné. Pointou nie je samotná voľba prezidenta, ale posilnenie pozícií strany na politickej scéne. Stávka na Bútoru nedávala SMK nič; po voľbách sa občiansky kandidát stiahne do občianskej spoločnosti, zostane bez politického vplyvu i váhy. Nula bodov.
Prekvapil aj neúspešný pokus Pála Csákyho prebiť sa na kandidátku do europarlamentu. To sa nečakalo a nie je jasné, do akej miery môžeme veriť Bugárovmu vysvetleniu, že podpredseda vlády nesplnil základnú podmienku - nájsť na svoj post plnohodnotnú náhradu. Keby predseda SMK hovoril pravdu, príhoda svedčí o mizernom stave kádrových rezerv SMK. A treba sa pýtať, čo je to za stranu, ktorá za štrnásť rokov pôsobenia vo vrcholovej politike nevie ponúknuť náhradníka na pozíciu, ktorá ani nie je spojená s vedením rezortu. Dosť smutné. Samozrejme, ešte vždy lepšie, ako niektoré iné strany, ktoré nominujú kamkoľvek hocijakú atrapu, len aby získali mocenský post. Väčšmi pravdepodobné sa ale zdá, že Csáky už nemá v SMK dlhšie významnú podporu, čo je dôsledkom jeho intrigánskej politiky.
V každom prípade bola Csákyho ambícia trochu zvláštna; odchod z vlády do EP je kariérny pád. Možno už ale vidí smutnú budúcnosť koalície... Na strane druhej, EP je predsa len na päť rokov... A pokiaľ ide o europlaty, nepadlo ešte posledné slovo... Lídrom E-kandidátky SMK sa takto stala Edit Bauer, čo je dvojité gesto - ženám a jej šedinám zvlášť. Jej presun do Bruselu prospeje aj koalícii, keďže v jej osobe odíde z NR SR najsocialistickejšia poslankyňa SMK, ktorá má na svedomí dobrú polovicu všetkých populistických úletov SMK. Vrátane posledného - 1000 Sk jednorázovej výplaty pre dôchodcov. Keby mlčala, ticho by bolo aj Slobodné fórum, ktoré v zúfalstve, že neprišlo s "ideou" samo, sa prelicitovalo až na 2400 Sk.
Spojenectvo SMK-KDH funguje aj v taktike pred parlamentnou schôdzou. Spoločne stále tlačia na Dzurindu, aby štopkal diery v koalícii dohodou so Šimkom, pričom je dávno jasné, že cez SF je cesta zarúbaná. Zároveň tvrdo odmietli formálnu dohodu s nezávislými poslancami, o ktorú premiér usiloval (a usiluje aj naďalej). Hoci sa dá akceptovať, že s nezávislými je štandardná zmluva nemožná a slušné strany sa musia vyhýbať podozreniam z politickej korupcie, hra na Slobodné fórum je slepou uličkou. Šimko síce nechce koalíciu zhodiť, "iba" škvariť vo vlastnej šťave. Ak Bugár a Hrušovský hovoria, že strata väčšiny je zodpovednosť predovšetkým SDKÚ a sami nevedia ponúknuť riešenie, tak by Dzurindu mali nechať konať, ak už nechcú pomáhať. Inak padne Mikloš a uvaria sa všetci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.