poslaneckého klubu ANO disponuje v súčasnosti vládna koalícia iba 67 hlasmi. Ukáže sa, ako si menšinová koalícia dokáže zabezpečovať podporu v radoch opozície či nezávislých poslancov. Na minulej schôdzi sa jej to darilo, zákony prechádzali o jeden-dva hlasy. Tentoraz sa bude rokovať o viacerých zákonoch, na ktorých sa nemusí zhodnúť so svojimi bývalými kolegami z SF.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský predpokladá, že najväčšia politická diskusia by sa mala odohrať pri schvaľovaní dvoch noviel Ústavy SR, volebnom zákone či norme o utajovaných skutočnostiach.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník by mal plénu predložiť návrh opatrení na prehĺbenie reformy systému sociálnych dávok, ktoré schválila vláda v súvislosti s rómskymi nepokojmi. Urobí tak prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov k zákonom, ktoré predkladá jeho rezort alebo ministerstvo financií v druhom čítaní. Celkove je na schôdzu zaradených doteraz 76 bodov, z toho zákonov v druhom čítaní je 30 a v prvom 29.
O podporu, aby zostal v legislatívanom procese, sa bude napríklad uchádzať poslanecký návrh zákona o konflikte záujmov. Na minulej schôdzi vládnu normu s podobným obsahom minister spravodlivosti Daniel Lipšic stiahol z rokovania pléna tesne pred záverečným hlasovaním.
Poslanci by v prvom čítaní mali rozhodovať aj o vládnom návrhu o študentských pôžičkách, podľa ktorého by mali vysokoškoláci od nasledujúceho akademického roka platiť za štúdium od 3600 do 21 900 korún ročne. V druhom čítaní zase o novele zákona o Slovenskej informačnej službe, ktorá zakazuje novinárom spoluprácu s tajnou službou.
Zaoberať by sa mali tiež žiadosťou o zbavenie imunity poslanca ĽS-HZDS Milana Reháka a nezávislého poslanca Igora Pinkavu.
Prezident SR Rudolf Schuster vrátil NR SR na opätovné prerokovanie novelu Občianskeho zákonníka.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.