z rozhodnutia dekana Lekárskej fakulty UPJŠ Andreja Jenču, ktorý sa rozhodol poriadne poštrófať tých študentov, učiteľov a ostatných zamestnancov fakulty, čo sa vyhli povinnej prednáške prezidentského kandidáta za vládnu SDKÚ a zároveň ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Dekan zaskočeným novinárom povedal, že dotyční boli povinní ísť si Kukana vypočuť, lebo to bolo vo vyučovacom čase a okrem toho jeho veličenstvo určilo, že prednáška je povinná. Učitelia však majú šťastie. Jeden z odborárskych bossov povedal, že sa im nič nestane, lebo ak začnú učiteľov prepúšťať, oni sa ich zastanú. Študenti to majú horšie - nie sú v odboroch organizovaní...
Ale nielen problémami študentskej obce je človek živý! Potrebuje aj chlieb. Aj peniaze. Niektorí politici sa v priebehu týždňa nasrdili, keď sa dozvedeli, že po odstávke starej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ku ktorej má dôjsť z bezpečnostných dôvodov, dostanú jej pracovníci odstupné vo výške takmer dvoch miliárd. Na jedného pracovníka to v priemere vychádza niečo vyše 1,7 milióna korún. "Je to absolútne v rozpore s elementárnou spravodlivosťou," vyhlásil Július Brocka z KDH a vzápätí dodal: "Myšlienku odstupného považujem za zvrátenú, lebo sa pôvodne predpokladalo, že prepustení zamestnanci si nenájdu nové miesto, avšak po príchode automobilky Peugeot-Citroen vznikne v regióne 10-tisíc nových pracovných miest." Podľa Jána Jasovského z HZDS vyplatenie takého odstupného pracovníkom elektrárne je jednoducho nehoráznosť. Aj podľa Maroša Kondróta zo Smeru "je to vysoko nadštandardné a nie je to v poriadku".
Mnohí politici však boli z odstupného rozčarovaní iba niekoľko dní. Presnejšie povedané, len dovtedy, kým sa nedozvedeli, že ústavným činiteľom - poslancom, sudcom, prokurátorom a ministrom medzitým riadne stúpli platy. Dostanú ich síce až od marca, ale s tým, že im za predchádzajúce mesiace doplatia to, čo im ušlo. Keď ich vzápätí prepadli novinári a televízne štáby, jedni aspoň priznali, že si to síce zaslúžia, ale oni o tom nerozhodli, ďalší boli nadmieru prekvapení, že sa im zvýšili príjmy. Minister školstva Martin Fronc (KDH) médiám povedal: "Mne peniaze chodia na účet, ja ani neviem, či tam mám o desaťtisíc viac alebo menej..." Môj ty, Bože, mať tak ministrovu nevedomosť!
Slovenská vláda a najmä jej šéf úspešne stúpajú nahor po rebríčku popularity. A ide to takým závratným tempom, že niektorým to kole oči. Napríklad poslancovi Branislavovi Opaternému (Slobodné fórum). Preto vzal pero do ruky, napísal článok a poslal ho do novín. Píše v ňom, že zahraničné ocenenia, ktorými sa naša vláda tak často chváli, po tohtotýždňových sociálnych nepokojoch nadobudli groteskný odtieň. Príčin je iste viac, podľa Opaterného však "dôveru k vládnym reformám nahlodávajú aj nekonečné škandály a podozrenia". A keby len to! Opaterný k tomu ešte aj citoval Petra Zajaca, kedysi súputníka pravicových politikov, ktorého naozaj nemožno podozrievať z ľavicového populizmu. Ten na adresu slovenského premiéra povedal: "Dzurinda prevzal všetky zlé vlastnosti predchádzajúceho režimu. Podvody, klientelizmus, rozsiahlu korupciu, eštebácke metódy, odpočúvanie..." Netreba sa teda čudovať, že až dve tretiny voličov sa chcú zúčastniť na referende o predčasných voľbách. Apropo, počuli ste ten nový vtip? "Viete, koľko Mikulášov žije na Slovensku? Odpoveď znie: Jeden. Ostatní živoria..."
Zlú známku (akúže inú?) udelil tejto vláde aj podpredseda strany Smer Dušan Čaplovič. Dzurindovi nahlas vykričal, že keď sa bol raz lyžovať a Mikuláš Černák ho vraj chcel predbehnúť v rade čakajúcich na vlek, zvolal koaličnú radu a jeho ministri usporiadali niekoľko tlačoviek. Teraz, keď východné a časť stredného Slovenska postihli sociálne nepokoje, mu to ani nenapadlo. Nuž, v tom má Čaplovič pravdu. Ani celé tímy prokurátorov a vyšetrovateľov svojho času nezistili, že by bol Černák na lyžiarskom svahu spáchal nejaký trestný čin. Dokonca ani len priestupok, za ktorý by mu bolo možné udeliť 50-korunovú pokutu. So sociálnymi nepokojmi, ktoré začali Rómovia, je to však horšie.
Aj keď minister Rusko prosil Dzurindu, aby okamžite zvolal mimoriadne zasadnutie vlády, premiér bol neoblomný: "Netreba, všetko máme pod kontrolou." Keď mu situácia začala prerastať cez hlavu, vládu urýchlene zvolal a na nespokojných Rómov poslal vojakov a policajtov vyzbrojených obrnenými transportérmi a vodnými delami. O niekoľko dní neskôr, keď vášne na oboch stranách vychladli, odborníci začali upozorňovať na to, že v celej záležitosti nejde iba o Rómov. Tí vraj len prví pocítili, ako chutia reformy. Po nich sa začali hlásiť o slovo invalidní banícki dôchodcovia, vzápätí aj študenti...
Problém je údajne v tom, že vláda podcenila dopad sociálnych reforiem. Ešte aj taký pravičiar ako je český prezident Václav Klaus sa čudoval, že u nás tak hravo prešli sociálne zákony. Vo vyspelých demokraciách by sa podľa jeho slov proti takýmto reformám ľudia vzbúrili. Treba si uvedomiť, že reformy najťažšie dopadajú najmä na dôchodcov, nezamestnaných, na rodiny s malými deťmi. Bez ohľadu na farbu pleti. "Nič sme nepodcenili, nič sme nezanedbali," hovorí Dzurinda. A aby toho nebolo málo, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník v rozhlasových Sobotných dialógoch na výčitku, že vláda si nedala vypracovať dopadové štúdie, iba stroho poznamenal: "Naša vláda je mimoriadne úspešná." Zlí sú vraj tí iní. Podľa niektorých sú za všetkým zahraničné médiá, najmä české televízie, ktoré štvú Rómov a nezamestnaných proti slovenskej vláde. Nepripomína vám táto rétorika časy spred novembra ´89?
P.S. Poniektorí ministrovi Kaníkovi vyčítajú, že nerozumie tomu, čo robí. Vraj poriadneho nezamestnaného či Róma na vlastné oči nikdy nevidel. Minister sa bráni, že to nie je pravda. Videl už vraj Rómov. V televízii... Aj toť v utorok, keď ich pri Trebišove policajti mastili dlhými obuškami. Len tak okále vyvaľoval, keď na to všetko pozeral.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.