s vojenským materiálom, ho spolu s bývalým štatutárom firmy Viliamom C. obvinili z pokusu o nelegálny vývoz zbraní do komunistickej Severnej Kórey.
Vyšetrovateľka pred niekoľkými dňami navrhla prokurátorovi podať na súd obžalobu. Pôvodne bol medzi obvinenými aj Michal Dzimko z ministerstva obrany, ktorý bol v tom čase aj podpredsedom predstavenstva v Armexe. Prokurátor jeho obvinenie zrušil, lebo jeho trestný čin bol vraj premlčaný.
Moric nám včera povedal: "Snaživí ľudia sú niekedy nebezpeční. Takýto človek ma v minulosti obvinil, že chcem vytvoriť rezervácie pre neprispôsobivých Cigánov, teda pre 90 percent tohto etnika. Prítomnosť ukazuje, že som mal pravdu. Teraz sa ma snažia znovu takto obviniť."
Moric sa podľa polície v roku 1998 ešte ako poslanec dohodol s firmou Chonma trading corporation z Pchjongjangu a pokúsil sa do Severnej Kórey nelegálne vyviezť z Ukrajiny dve letiskové zariadenia, pravdepodobne radarové systémy.
"Ukrajinského vývozcu však oklamali, predložili mu certifikát, že užívateľom zariadení bude slovenská armáda," povedal hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. Tento falošný certifikát mal vydať práve riaditeľ úradu pre výzbroj a techniku na ministerstve obrany Dzimko.
Zariadenia z Ukrajiny prišli na Slovensko ako vojenské. "Predstavitelia Armexu ho potom odovzdali severokórejskej strane a pokúsili sa ho cez Ukrajinu do Kórey vyviezť bez vývoznej licencie, čím porušili zákon."
Moric sa bráni: "Neobchodoval som a ani som sa nesnažil obchodovať s kontrolovaným tovarom, ani o nelegálny obchod s vojenským materiálom." Budúcnosť vraj ukáže, že má pravdu.
Polícia prípad vyšetruje od roku 2002 na základe anonymného trestného oznámenia. Obidvom hrozí väzenie tri až osem rokov.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.