súperov, keď zvíťazil vo všetkých 11 nominovaných kategóriách. Rovnaký počet Oscarov získali doteraz iba veľkofilmy Titanic a Ben Hur.
Sklamaním pre fanúšikov v ČR a na Slovensku je iste neúspech vojnovej romance Želary, ktorá sa nepresadila v silnej konkurencii v kategórii najlepší neanglicky hovorený film. Oscara nakoniec získala kanadská snímka Invázia barbarov.
Návrat kráľa novozélandského režiséra Petra Jacksona vyhral kategórie najlepší film, réžia, adaptovaný scenár, výprava, kostýmy, mejkap, zvuk, špeciálne efekty, filmová hudba, strih a filmová pieseň. Ide o prvé dielo v žánri fantasy, ktoré získalo Oscara za najlepší film. Už prvé dve časti Pána prsteňov - Spoločenstvo prsteňa a Dve veže - neodišli v predchádzajúcich rokoch na Oscaroch naprázdno. Zaujímavé je, že Návrat kráľa nebol nominovaný v žiadnej hereckej kategórii.
Najlepším hercom sa stal podľa očakávania Sean Penn (43), ktorý stvárnil smútiaceho a pomstu hľadajúceho otca v dráme Clinta Eastwooda Tajomná rieka. Penn bol doteraz nominovaný v rokoch 1995, 1999 a 2001. V ženskej kategórii zvíťazila Juhoafričanka Charlize Theronová (28), ktorá ako vraždiaca prostitútka Aileen Wuornosová oslovila porotu vo filme Monster. Theronová bola na Oscara nominovaná prvýkrát a za Monster už predtým získala Zlatý glóbus. Po Oscara pre herca vo vedľajšej úlohe si prišiel na pódium divadla Kodak Tim Robbins (45), ktorý v dráme Tajomná rieka hral postavu Dava Boyla. Na tretí pokus získala Oscara vo vedľajšej ženskej kategórii 34-ročná rodáčka z Texasu Renée Zellwegerová, a to za rolu rezolútnej Ruby Thewesovej vo vojnovej dráme Návrat do Cold Mountain. Zellwegerová bola v rokoch 2002 a 2003 nominovaná v hlavných hereckých kategóriách.
Filmy Tajomná rieka a Master and Commander: Na druhom konci sveta, ktoré už predtým dostali niekoľko ocenení (Zlaté glóbusy), získali po dva Oscary. Celkom desaťkrát nominovaná dobrodružná snímka Master and Commander bola ovenčená v kategórii strih zvuku a kamera. Sofia Coppolová, prvá nominovaná americká režisérka, si išla po sošku za najlepší pôvodný scenár za film Stratení v preklade.
Medzi animovanými filmami sa prekvapenie nekonalo a podľa očakávania zvíťazila snímka Hľadá sa Nemo. V kategórii krátky hraný film triumfovala adaptácia poviedky Williama Faulknera s názvom Two Soldiers. Harvie Krumpet je názov víťazného krátkeho animovaného filmu, najlepším krátkym dokumentom je Černobyľské srdce a najlepším dlhometrážnym dokumentom The Fog of War.
Čestného Oscara dostal tento rok už 81-ročný režisér a scenárista Blake Edwards, ktorý sa preslávil sériou filmov o Ružovom panterovi a ďalšími výbornými filmami (Večierok, Viktor/Viktória, Raňajky u Tiffanyho, Schôdzka naslepo). Najväčším sklamaním 76. ročníka Oscarov bol debakel sedemkrát nominovanej drámy Dupot koní z prostredia konských dostihov. Rovnaký osud postihol aj komédiu Piráti Karibiku.
Oscarovú slávnosť otvorilo tradičné defilé hviezd po červenom koberci. Krátko po 2.30 h SEČ sa úvodného slova ujala herecká legenda Sean Connery. Po ňom nasledoval vtipný zostrih scén z filmov, v ktorých doteraz účinkoval konferencier večera Bill Crystal. Ten sa vrátil k moderovaniu Oscarov po štyroch rokoch ako vždy neopakovateľným spôsobom.
Slávnosť aj tentoraz sprevádzali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Nad oblasťou Beverly Hills krúžili policajné vrtuľníky, policajtov bolo vidieť na každom kroku. Všade boli namontované kamery a detektory kovov. Previerke sa dokonca podrobili aj stovky zvedavcov čakajúcich pri červenom koberci. Ochrankári boli prvýkrát v histórii aj v sále, kde sa Oscary odovzdávali. Priamy prenos zabezpečovala do vyše 50 krajín už tradične televízia ABC.
S obrovskou radosťou prijali včera na Novom Zélande triumf tretej časti filmovej adaptácie trilógie J.R. Tolkiena Pán prsteňov s podtitulom Návrat kráľa. Práve v ostrovnej krajine, z ktorej pochádza aj režisér trilógie Peter Jackson, sa monumentálne dielo nakrúcalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.