ostatné ročníky, aj ten piaty je nesúťažnou prehliadkou divadelných vystúpení naštudovaných žiakmi základných a stredných škôl. Súčasťou festivalu, okrem samotných predstavení, ktoré sa odohrajú vo štvrtok a piatok (4.3. a 5.3. od 9.00 do 13.00) v kultúrnom stredisku Gallery na Dominikánskom námestí 8, bude aj vystúpenie anglického edukatívneho divadielka BEARS z Prahy (4.3., 5.3. od 11.00 - 13.00 v Gallery; pre profesorov a študentov AJ Prešovskej univerzity 8.3. 9.00 - 12.00 v Metodickom centre v Prešove; pre žiakov ZŠ, ktorí nevystupovali v štvrtok a piatok bude predstavenie 9.3. v Gallery 8.30 - 10.00 a 10.30 - 12.00). 1.3. sa bude konať miniseminár pre profesorov o využití dramatických techník pri výuke AJ na Gymnáziu Tomáša Akvinského a 3.3. od 13.00 do 16.30 sa budú prezentovať nové učebnice anglického jazyka tiež na GTA. Táto prehliadka divadiel si pomaly, ale isto buduje pevné miesto v zozname obľúbených akcií školopovinných. Ako hovorí Michal Hlivka, študent gymnázia Poštová:"Festivalu sme sa zúčastnili aj po minulé roky a vždy to bola ohromne zábavná skúsenosť. Prvýkrát sme spracovali Rómea a Júliu a to bola zároveň jediná divadelná hra od slávneho dramatika. Nasledujúce roky sme si už vystúpenia vymýšľali sami, lebo to znamená kopec úžasných situácií pri tvorení a samozrejme aj pri skúšaní. Celkovo sa na to, a myslím, že to môžem povedať za všetkých dosť tešíme." Momentálne sa "poštovácka" skupinka študentov pripravuje na tento ročník, i keď zatiaľ je to v teoretickej rovine: "Tento rok to bude prekvapenie. Malo by to byť o aktuálnych témach dneška, ako sú mier, láska alebo sloboda. Zatiaľ sme si istí aspoň na názve. Malo by to byť niečo ako 'Bye - bye, sausage, nothing true.' (v preklade čau, čau, párka, nič pravda:). Dokonca som počul, že tohto roku má byť Drama festival medzinárodný, je fajn, že sa našli ľudia, ktorí niečo také vymysleli."
Koordinátorka festivalu a zároveň profesorka Gymnázia Tomáša Akvinského v Košiciach Mgr. Ing. Agnesa Kovalčíková si na jeho začiatky spomína takto: "Neviem presne, kde vznikla myšlienka Drama Festivalu in English, ale viem celkom presne, že vôbec prvá divadelná prehliadka v angličtine bola v Prešove v Metodickom centre." Táto séria je súčasťou celoslovenského projektu, v rámci ktorého tiež prebiehajú každý rok aj festivaly v Nitre, Žiline a Bratislave. Tento rok sa však k slovenským účastníkom pripoja vďaka medzinárodnému projektu Socrates aj dve školy z Veľkej Británie, jedna z Rakúska a pozorovatelia z Francúzska. Toto zaujímavé oživenie, samozrejme potešilo aj študentov. "Som zvedavý, kto tam tento rok príde. Celkom rád stretnem ľudí zo zahraničia, aspoň si precvičím angličtinu, dozviem sa niečo nové, nadviažem nové kontakty... Sympatické je už to, že organizátori sa snažia posúvať latku stále vyššie," hovorí Michal a jeho spolužiaci sa k nemu pripájajú.
Cieľom Drama Festivalu z pedagogickej roviny je prezentácia zábavnej formy vyučovania angličtiny a rozvíjanie tvorivosti študentov a ako ďalej pani Kovalčíková dodáva: "Študentom to pomáha pri osmelení sa a prezentácii samých seba na verejnosti, veď predsa, väčšinou sú to študenti veku teenagerského, kritického. Cieľom festivalu nie je vychovávať profíkov, ale aby si ho študenti vychutnali..." Festival si v prvý marcový týždeň bude teda užívať 21 škôl z košického a prešovského kraja, a to školy nielen stredné, ale aj základné a dokonca i jedna materská.
Ako to u podobných kultúrnych akcií býva neslávnym zvykom, aj tu narážujú organizátori na finančné bariéry. Pani Kovalčíková priznáva, že hľadanie ďalších financií a sponzorov bolo pomerne ťažké. A nielen preto, že ich treba stále viac, keďže festival sa rozmáha či už do počtu účastníkov, alebo do dĺžky trvania. "Iným krajinám závidíme, že spolupráca kultúrnych inštitúcií ako je napríklad londýnske divadlo alebo francúzske Pompidou centrum s takýmito projektami je iná ako u nás." Všetky spomínané inštitúcie na obdobné alternatívne projekty dostávajú dotácie od svojej vlády. "Ja som písala žiadosť o nejakú finančnú pomoc na vyššie miesta a nič..." Záujem o účasť na festivale vzrastá, hlási sa čoraz viac škôl a finančne sa to utiahnuť nedá. Okrem finančnej otázky je tu však aj iná dilema. "Teraz sa nachádzam vo fáze, kedy rozmýšľam, čo ďalej. Aj amatérske divadlo má svoje hranice..." Možným posunom v umeleckej oblasti by však mohlo byť tohtoročné predstavenie Gymnázia sv. Tomáša Akvinského, ktorým nebude ako obyčajne scénka na pódiu, ale videofilm. Študenti sa však stagnácie divadla neobávajú. "Už len preto, že festival nadobúda medzinárodné rozmery sa musia predstavenia posúvať vpred. Lebo zvyšovanie kvality vytvára tlak na kreativitu. Náš súbor funguje na maximálne kolektívnom princípe, tvoríme všetci a dúfam, že budeme mať dobrý pocit a že sa do tejto akcie neskôr zapoja aj naši pokračovatelia."
Autor: mit & mak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.