Vo štvrtok 26. februára v galérii NOVA prezentovala svoje fotografie Wendy Roebuck pri príležitosti 70-teho výročia založenia British Council.
Wendy Roebuck sa narodila v Spojených štátoch amerických, no ako 18 mesačná sa presťahovala spolu s rodičmi do Južnej Rodézie, dnešné Zimbabwe, ktoré bolo pod britskou nadvládou. Na strednú školu chodila v samotnom Zimbabwe, ale univerzitu vyštudovala v Spojených štátoch pre politickú situáciu, ktorá bola v Afrike. Dnes pracuje pre ambasádu Veľkej Británie. Samotnému fotografovaniu sa venuje mnoho rokov, ale ako sama povedala "tak to bolo len fotografovanie." Aktívne sa tomu začala venovať len pred šiestimi rokmi, keď sa jej zapáčili niektoré fotografie. Pri prezentácii fotiek sa aj trošku posťažovala: "Nemôžem sa tomu venovať, tak ako by som sama chcela, pretože fotografovanie je drahé a ja som už na to minula mnoho filmov."
Pri prezentácii fotiek sa Wendy snažila ukázať najmä prírodu, zvieratá, kamene, mraky, ktoré podľa jej vlastných slov, ale aj iných, sú prekrásne. Na jej fotkách však chýbajú ľudia. Sama si je toho vedomá, ale ako povedala: "Pri fotografovaní ľudí nie som si až taká istá, ako pri fotografovaní prírody. Väčšina ľudí žije v mestách a mňa zaujímajú skôr také miesta, kde veľa ľudí nežije." Na prezentácii tiež spomenula históriu Zimbabwe. Samotná historická časť Zimbabwe dostala názov Veľké Zimbabwe. Nikto nevie, kto to postavil, pretože tam nie je použitý ani cement, ani malta a podľa slov Wendy "je to zázrak". Samotný názov Zimbabwe v domorodom jazyku znamená "house system". V Zimbabwe sa používa mnoho jazykov, ale oficiálnymi sú tri: angličtina, shona a gbele. Ona sa sama ovláda shonu, keďže je to jazyk väčšiny obyvateľov krajiny. Podľa jej vlastných slov je shona veľmi zdvorilý jazyk. Samozrejme ponúkla aj príklad. Keď sa ráno stretnú dvaja ľudia, tak jeden povie dobré ráno a druhý sa ho spýta, ako si spal. A ten mu odpovie: "Spal som, ak si spal ty."
Wendy je veľmi sklamaná z aktuálnej politickej situácie v Zimbabwe, pretože vládne kruhy, ale aj niektorí obyvatelia si žiadajú odchod bielych obyvateľov z krajiny. Sama však verí, že sa to zmení a: "Zimbabwe bude prijaté späť do Britského spoločenstva národov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.