Presný termín neurčili a budú čakať na okamih, kedy budú všetci poslanci k dispozícii.
"Musíme mať istotu, že všetci poslanci opozície sú dosiahnuteľní tak, aby nikto neležal v nemocnici ako teraz Jozef Ševc z KSS, alebo nebol na služobnej ceste v USA," povedal predseda Smeru Robert Fico.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský netají obavu, že Mikloš padne. Už minulý týždeň povedal, že ak by sa to opozícii podarilo, mohlo by to znamenať aj pád celej vlády. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner si myslí, že by sa to mohlo stať jedine vtedy, keby premiér Miklošov prípad spojil s hlasovaním o dôvere celej vláde. "Ale nevidím to tak, že by to mal byť hneď pád celej vlády. Záleží na postoji SDKÚ."
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý nevie, čo premiér urobí, ale myslí si, že "sa rozhodne na poslednú chvíľu".
V Slobodnom fóre vraj nediskutovali o tom, čo by urobili, keby premiér pohrozil demisiou vlády. Pre poslanca SF Branislava Opaterného, ktorý mieni hlasovať za Miklošovo odvolanie, by taká hrozba neznamenala "nič". Fico si myslí, že premiér to aj tak neurobí.
Na odvolanie člena vlády treba aspoň 76 hlasov. Niektorí nezávislí poslanci sa však jasne nevyjadrili, ako by hlasovali. Chcú si vraj počkať na zdôvodnenie návrhu. Ide napríklad o poslancov Ladislava Polku, Ivana Kiňa, Miroslava Abelovského či Jozefa Elsnera.
Fico vie, že opozícia sa musí uchádzať aj o hlasy týchto poslancov. "Nebolo by dobré, aby som v médiách hovoril, čo povedali. My im ponúkame novú vládu a novú politickú kultúru. Neviem, čo im ponúka Dzurinda," povedal.
Opozícia vlani v júni s odvolávaním Mikloša neuspela. HZDS sa nepridalo, pred hlasovaním opustilo rokovaciu sálu.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.