zaobchádzania a ustanovuje prostriedky právnej ochrany, ak dôjde k jej porušeniu. Návrh podporilo 103 poslancov, 9 bolo proti a 18 sa hlasovania zdržalo. V prípade, že parlament na májovej schôdzi návrh zákona schváli, v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania bude zakázaná diskriminácia osôb z dôvodu ich pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasového pôvodu, národnostného alebo etnického pôvodu, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie.
Do vlády prišiel návrh zákona v dvoch alternatívach mäkšej a tvrdšej. Vláda aj napriek protestu ministrov za KDH sa napokon priklonila k tvrdšej verzii, ktorá priamo obsahuje zákaz všetkých foriem diskriminácie vrátane sexuálnej orientácie. Návrh zákona nehovorí o registrovanom partnerstve, a nerieši ani problém adopcie detí pre homosexuálov. V prípade podozrenia z diskriminácie v praxi predložia dôkazy, pričom sa môžu obrátiť na Národné stredisko pre ľudské práva alebo súd.
Prvá časť zákona obsahuje všeobecné ustanoveniach o zákaze diskriminácie. Druhá ďalšie spresnenia spolu so zoznamom novelizovaných 19 zákonov vrátane Zákonníka práce. Prijatím návrhu splní Slovensko záväzky voči EÚ pri prevzatí európskej antidiskriminančnej legislatívy. Návrh totiž zahŕňa dve smernice EÚ o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na rasový a etnický pôvod, a o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a zárobkovej činnosti.
Návrh poslankyne ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej, aby zákon vrátili predkladateľovi vicepremiérovi Pálovi Csákymu na dopracovanie, poslanci nepodporili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.