agendy, vďaka ktorej chce EÚ zvyšovať zamestnanosť a stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou. Myslí si to štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Miroslav Beblavý. On, ako aj predstavitelia Česka, Maďarska, Poľska či Slovinska nastolili na včerajšom rokovaní rezortných ministrov EÚ v Bruseli opäť tému obmedzení prístupu ľudí z nových krajín na trh práce v štátoch súčasnej pätnástky po rozšírení.
„Je to popieranie viacerých krokov, ktoré sa už niekoľko rokov snažia krajiny EÚ robiť, jednak podporovať mobilitu, motivovať tých, ktorí nepracujú, hľadať nové zdroje pracovnej sily pomocou migrácie," povedal novinárom Beblavý. V rámci lisabonskej stratégie sa podľa neho EÚ obáva, že nebude mať dosť zamestnancov, pretože jej populácia starne, rozmýšľa o migrácii. „Dnes sme v situácii, že členské štáty rozmýšľajú, odkiaľ doviezť pracovnú silu, a pritom zatvárajú na prvé roky trh novým krajinám. To považujeme za paradox," doplnil Beblabvý.
Takýto postup považuje za nelogický a skôr motivovaný emocionálnymi a lacnými politickými kalkuláciami. Podľa Beblavého možno očakávať, že táto otázka bude aspoň neformálnou témou na jarnom summite EÚ v Bruseli koncom marca. Za oveľa prijateľnejší však Beblavý považuje postup tých členských krajín, ktoré svoj trh práce otvoria, ale obmedzia sociálne dávky, napríklad Británia či Írsko. „Ak niekto chce ísť pracovať do únie, ide tam preto, aby pracoval, nie aby čerpal výhody sociálneho systému inej krajiny, do ktorého v minulosti neprispel," povedal Beblavý. Podľa neho ide o omnoho lepšiu reakciu na „hystériu" okolo prisťahovalcov z nových krajín, ako zatváranie trhu. Štátny tajomník si tiež myslí, že Slovensko by malo byť pripravené prijať recipročné opatrenia voči krajinám, ktoré trh práce zatvorili, hoci záplava pracovníkov z EÚ asi Slovensku nehrozí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.