a v pľúcach vznikne pretlak, ktorý po otvorení hrtanu prudko vypudzuje vzduch z pľúc. Týmto reflexom sa zbavujeme baktérií, čiastočiek prachu a iných cudzorodých látok v dýchacích cestách.
Preto by sme mali zodpovedne a uvážlivo užívať lieky tlmiace kašeľ a podávať ich iba vtedy, ak je kašeľ suchý a dráždivý alebo ak vám záchvaty kašľa nedajú spať. Od týchto liekov, ktoré nazývame antitusiká treba odlišovať inú skupinu liekov ovplyvňujúcich kašeľ. Sú to mukolytiká a expektoranciá, znižujúce viskozitu hlienu a uľahčujúce jeho vykašliavanie z dýchacích ciest (sú to lieky obsahujúce bromhexin, ambroxol alebo inú účinnú látku).
V ostatných rokoch sa čoraz viac uplatňujú prírodné liečivá vo forme bylinných čajov alebo rastlinných extraktov. Proti kašľu veľmi priaznivo pôsobí výťažok z brečtanu, ktorý podávame najmä deťom.
Často sa stáva, že v snahe uľaviť chorému, ktorý má záchvaty kašľa a nedokáže vykašľať hlieny, podávame kvapky na odkašliavanie a vzápätí tabletky na tlmenie kašľa. Takéto miešanie liekov neprospieva nikomu a ochorenie iba predlžuje a komplikuje.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.