prvotný nápad a zháňanie materiálu, potom prvým krokom bude nákres a meranie. Správne meranie a dôkladné rozváženie jednotlivých úkonov sú dôležité prípravné práce, pretože predchádzajú mnohým omylom pri ďalšej práci a znehodnoteniu materiálu. Ďalším zo základných úkonov je delenie materiálu na menšie časti, čím vznikajú jednotlivé dielce, nazývané tiež obrobky.
Delenie uskutočňujeme pomocou rôznych nástrojov, najčastejšie je to rezanie pomocou píly, ale aj iné spôsoby obrábania, keď sa z materiálu postupne odoberajú menšie kusy. Sem rátame dlabanie, hobľovanie, rašpľovanie, frézovanie.
Nasleduje najdôležitejší krok, tým je kompletizácia jednotlivých obrobkov do nového celku, pričom používame rôzne spôsoby spájania. Tie záležia predovšetkým od použitého materiálu, ale tiež od toho, aké pevné spojenie sa v danom prípade vyžaduje, a tiež od toho, či má byť spoj rozoberateľný alebo nie.
V prvej časti sme sa stručne zmienili o spájaní drevených hranolov a lát, ktoré uskutočňujeme rôznymi spôsobmi väzieb, tiež sme si povedali niečo o lepení dreva. KeĎže lepenie v mnohých prípadoch nestačí, dnes sa budeme venovať spájacím prostriedkom, ku ktorým patria klince, skrutky a závrtky.
Spájací materiál
Pri niektorých výrobkoch je nutné spojenie posilniť aj bežnými spájacími prostriedkami, ku ktorým patria klince, skrutky a závrtky.
Spojenie klincami je síce najrýchlejšie a najjednoduchšie, ale spojenie závrtkami alebo skrutkami má oproti klincom niekoľko predností. Predovšetkým je pevnejšie, ďalšou veľkou výhodou je rozoberateľnosť spoja bez poškodenia dreva.
Rozdiel medzi závrtkou a skrutkou je v drieku. Závrtka má závit na kónickom alebo priamom drieku, ktorý sa do dreva zavrtáva, ostrým závitom si prerezáva cestu. Skrutka má priamy driek s metrickým závitom, prechádza na druhú stranu spájaných kusov, kde ju drží matica. Závrtky sa vyrábajú s rôznymi hlavami - polguľatou, zápustné s plochou hlavou a zápustné so šošovkovitou hlavou (obr. 1) v rôznych rozmeroch. Tak ako pri klincoch, rozmery sú označené dvomi číslami, pričom prvé udáva priemer drieku v milimetroch, druhé číslo znamená dĺžku drieku. Najčastejšie používame zápustné závrtky s plochou hlavou, ktoré majú zárez na skrutkovač, v posledných rokoch však prevláda krížová drážka, vyžadujúca špeciálny skrutkovač (obr. 2). Obľúbené sú závrtky určené do drevotrieskových dosiek s priamym driekom a plochým riedkym závitom.
Skrutky sa vyrábajú v podobných veľkostiach a s rovnakými hlavami, navyše môžu mať šesťuholníkove (obr. 5) alebo štvorcové hlavy na doťahovanie kľúčmi. Pri skrutkovaných spojoch sú nevyhnutné oceľové podložky vhodných veľkostí, diery pre skrutky robíme o 0,5 mm väčšie ako je priemer driekov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.