množstvo dielní s ľuďmi dnes formujúcimi hudobnú scénu. Vyberalo sa z viac ako 2000 prihlášok. Slovensko zastupovali dve nádeje houseovej hudby, bratislavský techno dídžej Monoide a Košičan Dalibor Hriadel, alias DJ - Mersey.
Stretnutie sa tešilo obrovskej pozornosti médií. Nečakaným hosťom bol aj americký nezávislý režisér Lee Hirsch. Autor cenami ovenčeného dokumentu o revolúcii proti apartheidu. "Amandla! A Revolution in Four - Part Harmony". Sprevádzal totiž legendu "hudobnej revolúcie" v JAR jazzmana Hugha Masekelu, jedného z lektorov. "Urobil na nás obrovský dojem. Nečudo, veď ide o jedného z ľudí, ktorí stáli na čele revolúcie proti apartheidu a osobného priateľa Nelsona Mandelu. Všetci sme z neho boli nadšení. Ide o legendu, ktorá hrala s Jimym Hendrixom, Dizzy Gillespiem a Milesom Davisom", začal rozprávanie o svojom pobyte pri Myse dobrej nádeje Dalibor Hriadel. "Masekela zažil na vlastnej koži povstanie v JAR. Keď bol Nelson Mandela uväznený písali si listy a Hugh mu zložil pesničku, ktorá sa stala hymnou. Videli sme ho potom vo filme "Amandla!". Stál na pódiu pred stotisícovým davom a hral pieseň "Vlak do Johanesburgu", ktorá hovorí o otroctve. Hugh má neobyčajnú charizmu a ja som v tej chvíli pochopil, že ľudia, ktorí cítia muziku, si rozumejú."
Ďalšou legendou, s ktorou sa stretol v Kapskom meste bol jeden z vynálezcov syntetizátora, sivovlasý pán v rokoch, Bob Moog. "Vysvetľoval nám ako dostal nápad urobiť syntetizátor a ako ho kde-kade odmietali a smiali sa mu. Tvrdili, že to nie je nástroj ale hračka. Nikto mu neveril. Napokon vytvoril firmu, vyrábajúcu jednu z najlepších značiek syntetizátorov na svete."
V Afrike však nechýbala ani konfrontácia. Kapské mesto žilo Red Bull Academy aj v éteri. Počas stretnutia dostali organizátori frekvenciu na ktorej mohli vysielať. "V našom rádiu Spectrum sa diali veľké veci. Mali sme tam napríklad hodinovky, kde sme si mohli porovnávať štýly. Hrali sme naživo svoje sety a púšťali sme hudbu, akú máme radi. Ja som mal duel s Jackom Gordonom."
Okrem prednášok si zahral aj v niekoľkých z miestnych kluboch spolu s Chicagským dídžejom Darshanom Jesranim v Buddha Bare a v klube Deluxe s Tonym Nawachukom z Attica Blues na rozlúčkovej party.
"Klubová scéna v Kapskom meste teraz patrí k najvyhľadávanejším. Je tam veľmi veľa klubov a rušný nočný život. Ľudia majú úprimnú radosť z hudby. Je to ich štýl života. Najpopulárnejší je tam deep house, rovnako aj drum and bass a hip hop. Čierni majú kluby, kde hrajú a počúvajú svoju hudbu. Africký duch je cítiť z každého rohu. Afričania sú veľmi pozorní, majú dušu, milujú život, hudbu a hlavne rytmus..."
Kapské mesto je podľa Dalibora zmesou biedy a luxusu. Práve tieto obrovské protiklady naňho zapôsobili silným dojmom.
"Boli sme na návšteve v čiernej štvrti District Six, kde sme rozložili hudobný stan. Pulzuje tam silný pouličný život. Okamžite sa rozpútala spontánna zábava. Chvíľami do nej prispeli aj miestni, ktorí chceli predviesť, čo v nich je. Videl som tam štvrte, popri ktorých sú naše cigánske osady iba omrvinka. Stretnete v nich otrhané polonahé deti, ktoré vás ťahajú za gate: 'Mister Red Bull dajte mi peniaze.' A potom sa ich na vás vrhne päť šesť- sedem a neviete, čo máte robiť. Takéto veci nútia človeka zamyslieť sa. Najmä keď vidí desiatky kilometrov chatrčí, kde žije 500 000 ľudí. Tamojší ľudia sa narodili s hudbou v srdci a vedia, čo to je. Teraz tam letí kwajto: zmes hiphopu, dubu, reggae, funky a houseu".
Domov si Mersey odnáša množstvo dojmov z úžasnej krajiny. Mesto pod Stolovou horou si ho získalo svojou fascinujúcou atmosférou. "Boli sme v noci na hore so šéfom Compostu a Darshanom. Zobral nás tam autom jeden miestny dídžej. Pohľad na svetielkujúce Kapské mesto nás úplne dostal. V predposledný deň akadémie sme si všetci urobili výlet na Mys dobrej nádeje. Chceli sme s rozlúčiť s Afrikou. Zažil sme tam čosi ako sen."
Pre Dalibora tento pobyt znamenal predovšetkým obrovskú výmenu skúseností a príležitosť presadiť sa za hranicami Slovenska. Väčšina z účastníkov naďalej spolupracuje. "Našli sme spoločnú reč. Mám už pozvania do Frankfurtu nad Mohanom a najbližšie budem hrať vo poľskej Wroclave. Je dobré, že som sa mohol vonku porovnávať s tým čo sa momentálne deje v elektronickej hudbe. Naša krajina dlhý čas nebola na hudobnej mape sveta. Lenže mám dojem, že zo Slovenska prichádza dosť talentu a entuziazmu na to, aby sa aj naši tvorcovia mohli presadiť vo svete. Masmédiá ako internet umožňujú dostať muziku našincov ďalej do Európy i zámoria. Navyše k nám chodí pravidelne hrávať naozaj veľa zahraničných hostí. V Košiciach mi momentálne chýba scéna s nekomerčnou hudbou. A dúfam, že sa to v najbližšej dobe zmení a bude aj u nás trochu väčší záujem o dobrú hudbu. Inak budem hrávať stále iba vonku. Jedno je však isté, v Kapskom meste som našiel celoživotných priateľov a ľudí, s ktorými mám spoločné záujmy. Chystáme sa spolupracovať na remixoch a máme záväzok ešte raz sa stretnúť. Kamarát Darshan navrhol riešenie, že keď budeme všetci bohatí a slávni, kúpime si ostrov kdesi v Malajzii, ako vo filme Pláž s Leom di Capriom, urobíme si osadu a založíme vlastnú akadémiu. Bola to vskutku inšpirácia na celý život," dodáva košický DJ Mersey.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.