a firmách, ktoré majú s EuroTelom, či Orangeom zmluvu, i o tých, ktorí využívajú ich karty Easy a Prima.
K podobnému prieniku dát na verejnosť prišlo naposledy v novembri. Vtedy redakcia SME nahliadla do databázy zákazníkov paušálnych programov Orange. Nová databáza má však inú štruktúru a iný počet záznamov, k úniku dát teda mohlo prísť opakovane.
Riaditeľ úseku informačných systémov Orange Ivan Golian hovorí, že posledné údaje v databáze sú z 9. mája 2002 a dátum sa takmer presne zhoduje s termínom, v ktorom jeho firma povinne odovzdávala svoje údaje polícii a tajnej službe. Nikto z nich nepripúšťa, že zoznamy mohol ktosi ukradnúť práve z jeho systému.
EuroTel len oznámil, že vec preveruje. "Ak dospejeme k podozreniu, že došlo k spáchaniu trestného činu, podáme trestné oznámenie," povedal riaditeľ divízie vonkajších vzťahov Juraj Droba.
Nelegálne zverejnené zoznamy obsahujú aj telefónne čísla, adresy a niektoré ďalšie citlivé údaje ústavných činiteľov, politikov, členov manažmentu významných firiem či našich celebrít. Informácie však môžu ohroziť aj sudcov, členov zásahových jednotiek, vojakov alebo príslušníkov polície, ktorí pracujú na utajených oddeleniach. Okrem telefónneho čísla obsahujú i súkromné adresy mnohých z nich. Okrem mien a osobných údajov sa zo zoznamov dá jednoducho zistiť aj presun telefónneho čísla medzi zákazníkmi, zmena ich bydliska, alebo to, aká firma ich telefón platí.
V minulosti sa na internete objavila aj staršia databáza Slovenských telekomunikácií, ktorú získali hackeri pri prieniku do ich systému v roku 2001, alebo fragmenty databázy Slovenskej poisťovne z roku 1998.
Autor: tb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.