Janik (53) na poste nahradil premiéra Leszeka Millera, ktorý odchod z funkcie avizoval v polovici februára. O pozíciu predsedu SLD sa uchádzalo päť kandidátov.
Janik je dlhoročný blízky spolupracovník Millera. Kandidáti, ktorí žiadali dôkladnú vnútornú reformu SLD, získali výrazne menšiu podporu. V druhom kole Janik porazil generálneho tajomníka strany Mareka Dyducha, podľa ktorého SLD potrebuje "rozhodné a dobre premyslené zmeny".
Miller odchod z čela SLD zdôvodnil prípravou Poľska na vstup do EÚ s tým, že júnové voľby a reforma strany si vyžaduje, aby sa predseda SLD venoval neustále, čo on ako premiér nie je schopný splniť. Voľba Janika je považovaná za víťazstvo Millera nad vnútrostraníckymi rebelmi, ktorí vyzvali na to, aby bola za predsedu zvolená nová tvár z prostredia mimo establišmentu SLD, ktorý vznikol reformovaním komunististickej strany.
Janik vyzval SLD na skončenie vnútorných sporov a prisľúbil tvrdú prácu na zvýšení popularity strany, ktorá klesla na historické minimum. Februárových 12 percent je najmenšia popularita, akú od pádu komunizmu z roku 1989 mala akákoľvek vládna strana. Politici si myslia, že pod Janikovým vedením SLD nepodnikne rozsiahlu zmenu, ktorá je podľa Millerových kritikov potrebná na to, aby sa sociálni demokrati vo voľbách v roku 2005 vyhli ponižujúcej porážke zo strany pravicovej opozície a populistov. Predpokladá sa, že Miller si zachová značný vplyv na politiku strany, prípadne ju bude riadiť z úzadia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.