Chorvátska ministerka spravodlivosti Vesna Škareová
Neoficiálne informácie o žalobách proti Čermakovi a Markačovi sa objavili minulý týždeň. Žaloba sa týka chorvátskej ofenzívy v oblasti mesta Knin z roku 1995, pri ktorej Záhreb získal kontrolu nad územím, ktoré po vyhlásení chorvátskej nezávislosti obsadili secesionistickí chorvátski Srbi podporovaní Belehradom. Po operácii bolo zabitých množstvo srbských civilistov. V čase ofenzívy bol Čermak civilným administrátorom Kninu a Markač veliteľom špeciálnych jednotiek polície.
V minulosti oboch generálov v Záhrebe vypočuli vyšetrovatelia tribunálu. Spolupráca s ICTY je jedným z najväčších problémov Chorvátska pri jeho snahách o integráciu do EÚ. Otázka spolupráce s Haagom sa sústredí okolo prípadu generála Anteho Gotovinu, ktorý sa od vznesenia žaloby z júla 2001 skrýva.
ICTY doteraz obžaloval troch chorvátskych generálov: Gotovinu, Rahima Ademiho a Janka Bobetka. Ademi sa tribunálu dobrovoľne vzdal v roku 2001 a ten ho v roku 2002 do otvorenia procesu prepustil na slobodu. Bobetka chorvátska vláda odmietla vydať a ten vo veku 83 rokov zomrel v Záhrebe. V Chorvátsku v decembri vystriedal pri moci sociálnodemokratickú vládu konzervatívny kabinet na čele s Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ). HDZ, ktoré v Chorvátsku vládlo celé 90. roky, sa za štyri roky v opozícii zbavilo nacionalistického imidžu a premiér Ivo Sanader, považovaný za umierneného politika, prisľúbil, že s Haagom bude spolupracovať. Elektrorát HDZ však tvoria občania, ktorí nie sú spolupráci s ICTY naklonení, čo môže podľa analytikov spôsobiť vláde problémy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.