Umožniť by to mal návrh nového zákona z dielne ministerstva obrany.
Prevod pre armádu už nepotrebných kasární, skladov, posádkových cvičísk či lesov a pôdy sa bude uskutočňovať darovacou zmluvou a pristúpiť k nemu bude možné v prípade, že o majetok neprejaví záujem žiadna štátna rozpočtová alebo príspevková organizácia. "Dnes máme asi 68 objektov, o ktoré neprejavili záujem ústredné orgány štátnej správy, tento majetok je v účtovnej hodnote zhruba 290 miliónov korún," informoval novinárov minister obrany Juraj Liška. V príprave je podľa neho aj ďalších 36 objektov v hodnote asi 420 miliónov korún, kde sa však ešte musia vyjadriť štátne orgány.
Obce a mestá nemajú v súčasnosti dostatok finančných prostriedkov, aby si prebytočný nehnuteľný vojenský majetok mohli kúpiť. Musia totiž zaň podľa platného zákona zaplatiť 50 percent súdnoznaleckého posudku. Darovacia zmluva by mala byť pripravená do 30 dní od odmietnutia štátnymi orgánmi.
Obce budú môcť podľa Lišku nakladať so získaným majetkom podľa vlastného uváženia a budú ho môcť teda aj ďalej odpredať. "Nebudú tu žiadne obmedzenia," povedal. "Je to transparentnejšie a efektívnejšie nakladanie s majetkom štátu," konštatoval šéf rezortu obrany s tým, že obec s takto nadobudnutým majetkom bude vedieť oveľa lepšie naložiť. Armáde tým podľa neho zase odpadnú náklady na prevádzku objektov, či už je to kúrenie alebo stráženie.
Účinnosť zákona sa predpokladá od 1. mája tohto roku do konca roka 2010. "Odhadujeme, že asi 70 percent súčasných objektov uvoľníme do konca roka 2010 z hľadiska reformy ozbrojených síl," uviedol minister. O uvoľnení objektov bude postupne rozhodovať dislokačná komisia ministerstva obrany.
Ak k prevodu na samosprávu nedôjde, ministerstvo je povinné začať súťaž - osobitné ponukové konanie. Návrhom zákona o prevode nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo VÚC by sa mal na tejto schôdzi zaoberať parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.