v svojom programe sľúbila, že počet obvodov navrhne zvýšiť. Včera sa ku koalícii pridali aj komunisti a časť nezávislých poslancov.
Koalícia hovorí, že zákon je výsledkom kompromisu. "Je to najlepšie možné riešenie," povedal predkladateľ zákona minister vnútra Vladimír Palko. Pripomenul, že pôvodne vláde predložil zákon so štyrmi volebnými krajmi. Koalícia sa na počte obvodov ale už nedokázala zhodnúť.
Palko napriek tomu ocenil, že celkovo sa volebné pravidlá zmenili k lepšiemu. Zvýšila sa váha preferenčných hlasov, do kampane môžu vstúpiť aj súkromné elektronické médiá, voliť bude možné aj v zahraničí. Tradičný pomerný systém volieb zostáva.
Podľa očakávania stroskotal zámer poslanca ANO Jozefa Heribana, aby zákon prikázal, že každá tretia osoba na volebnej kandidátke strany musí byť žena. Podporilo ho len 20 poslancov.
Opozícia je skôr nespokojná. Poslanec HZDS Dušan Jarjabek vyčítal vládnym stranám, že s opozíciou o zákone vôbec nerokovali. Rovnako však postupovalo tesne pred voľbami 1998 HZDS a časť jeho zákona navyše neskôr Ústavný súd zrušil.
Smeru sa nepáči, že koalícia zakonzervovala Slovensko ako jeden volebný obvod. Tvrdí, že to povedie k zhoršeniu kvality poslaneckého zboru. Kritizuje tiež zrušenie volebného moratória. Smer by pomerný systém volieb zrušil a zaviedol zmiešaný.
Politológ Ľuboš Kubín povedal, že "prijatím nového zákona sa zavŕšilo obdobie mečiarovského volebného inžinierstva s výnimkou, že Slovensko zostalo jedným volebným obvodom". Myslí si, že prijatý zákon voľby modernizuje. Zotrvaním pri jednom volebnom obvode dostali niektorí politici do rúk argument, aby v budúcnosti zásadnejšie zmenili celý volebný systém.
Za zákon o voľbách hlasovalo zo 138 prítomných 76 poslancov koalície vrátane 6 komunistov a nezávislých Plhákovej, Banáša, Nemcsicsa a Danka.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.