v oblasti potravinovej bezpečnosti a veterinárnej starostlivosti. V kedysi veľmi kritizovanej oblasti urobilo Slovensko taký pokrok, že dnes patrí medzi najlepšie pripravené zo vstupujúcich krajín, povedal včera minister novinárom v Bruseli po technických rokovaniach s Európskou komisiou.
"Po dnešnom stretnutí by som bol veľmi prekvapený, keby malo niečo takéto nastať," odpovedal Simon na otázku TASR, či Slovensku už nehrozia ochranné opatrenia Bruselu v oblasti bezpečnosti potravín, ktorá patrí medzi najcitlivejšie. "Oblasť potravinovej bezpečnosti bola (v minulosti) tiež kritizovaná, a nie málo, a bol som veľmi milo prekvapený, že EK už dnes uznáva, že máme všetky tieto starosti za sebou," pokračoval minister Simon. Ešte koncom roku 2002 bolo Slovensko v tejto oblasti podľa neho na jednom z posledných miest. "Aj sama komisia vyjadrila prekvapenie, že sme dokázali natoľko zrýchliť, že sme dnes prvou krajinou z desiatich kandidátskych krajín," doplnil minister.
Komisia včera podľa neho súhlasila s časovými plánmi SR týkajúcimi sa kontroly a zatvárania potravinárskych podnikov, ktoré nespĺňajú normy EÚ, ako aj harmonizácie legislatívy v oblasti zootechnickej starostlivosti. Čo sa týka potravinárskych podnikov, "k 1. máju budeme môcť jasne deklarovať, že máme len také podniky, ktoré sú buď v prechodnom období, alebo spĺňajú podmienky EÚ," povedal minister. Informoval, že k 1. marcu ukončilo činnosť 104 potravinárskych podnikov, ďalších asi sto by malo nasledovať v priebehu mesiaca.
Slovensko včera EK požiadalo o dodatočné jednoročné prechodné obdobie na modernizáciu pre desať podnikov deväť v oblasti mäsa a jednu mliekareň. Do konca marca bude Slovensko EK informovať, ako dopadli kontroly vo všetkých podnikoch, ktoré ukončili prevádzku a tých, ktoré tvrdia, že sa normám únie prispôsobili. Komisiu včera informoval, že v oblasti zootechnickej starostlivosti je požadovaný zákon o šľachtení a plemenitbe, v ktorom sú zapracované všetky príslušné smernice EÚ, po prvom čítaní v Národnej rade SR. Simon verí, že do 1. mája by mohol vstúpiť do platnosti. Čo sa týka pripravenosti v oblasti vstupných inšpekcií na vonkajších hraniciach EÚ, Slovensko bude mať dva priechody na východnej hranici: okrem Vyšného Nemeckého aj Čiernu nad Tisou, pričom oba po technickej stránke vyhovujú normám EÚ. Vo fytosanitárnej a veterinárnej oblasti je teda Slovensko podľa ministra pripravené, celkovo v oblasti poľnohospodárstva ostáva ešte "dotiahnuť" budovanie platobnej agentúry a kontrolného systému IACS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.