aktivačného a ochranného príspevku na absolventskú prax, ktorým ministerstvo reaguje na sociálne napätie po spustení reforiem. Tento návrh a viaceré iné by sa mali dostať do zákona o pomoci pri správe daní. Parlament by ich mohol schváliť do konca tohto týždňa.
Poslankyňa Ľubica Navrátilová zo Slobodného fóra síce víta, že ministerstvo reaguje na sociálnu situáciu, ale udivilo ju, že návrh bude celkovo "obsahovať 45 zmien v zákone o službách v zamestnanosti, 9 v zákone o hmotnej núdzi a 2 v zákone o sociálnej pomoci".
Poslanci sa dohodli, že zmeny preskúma sociálny výbor. "Paradoxné je, že návrhy sú prikladané k zákonom, ktoré negestoruje sociálny výbor," povedala Zuzana Martináková.
Edit Bauer z SMK uznáva, že niektoré návrhy sú vylepšením. Vážny problém vidí v tom, že zmeny ministerstvo presadzuje cez poslanecké návrhy, "do ktorých nie je možné zasahovať, iba ich odobriť, či neodobriť". Bauer chápe, že "také veľké zákony nie je možné pripraviť naraz tak, aby na ne nebolo treba siahať", ale je presvedčená, že mnohé veci by sa podarilo vyriešiť už skôr, keby bol čas na odbornú diskusiu.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník namieta, že do veľkých reformných zákonov zasahovali v minulom roku aj poslanci svojimi pozmeňujúcimi návrhmi a mohlo sa stať, že "vzniknú nepresnosti, ktoré treba čo najrýchlejšie odstrániť".
Peter Goliáš z inštitútu pre reformy INEKO považuje úpravu systému novelami za bežný legislatívny postup. "Reforma sociálneho systému je náročný projekt, ktorý sa nedá naplánovať na sto percent, vždy sa objavia veci, ktoré treba doladiť."
MT: Čoho sa napríklad týkajú Kaníkove návrhy
- Dôchodky. Treba upraviť chybu, keď tí, čo si začnú šetriť na dôchodok na osobných účtoch v druhom pilieri, nemusia podľa dnešnej legislatívy prispievať do prvého piliera. Posilniť treba aj definíciu súkromného vlastníctva úspor v druhom pilieri.
- Posudzovanie invalidity. Bude ho treba upraviť, lebo poslanci pri schvaľovaní zákona o sociálnom poistení zmenili percentá, pri ktorých sa považuje občan za invalidného či čiastočne invalidného dôchodcu, no neupravili sa percentá pridelené jednotlivých chorobám. V praxi tak dochádza k situáciám, keď invalidný je ten, kto má nohu nad kolenom, ale nie ten, kto ju nemá pod kolenom.
- Zdravotne postihnutí. Návrh zvyšuje príspevok pre zdravotne postihnutých na chránenú dielňu. Zvyšuje aj sumu, ktorú si môže zarobiť opatrovateľ zdravotne postihnutého z 2526 korún na 8420 korún. "Hranica zárobku bola nízka, nebolo pri nej možné získať daňový bonus, roky opatrovania blízkej osoby sa nepočítali do dôchodku," vysvetľuje hovorca ministerstva Martin Danko.
(haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.