upozornila Európsky parlament na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu belgická poslankyňa z radov zelených Nelly Maesová. Rakúsky socialista Hannes Swoboda zasa navrhol vytvorenie postu komisára, ktorý by mal na starosti osobitne rómsku problematiku. Poslanci diskutovali o rozšírení pred štvrtkovým hlasovaním o poslednej správe EP, ktorá hodnotí pripravenosť desiatich vstupujúcich krajín, ako aj Bulharska a Rumunska. Skupina zelených na čele s Maesovou navrhuje v texte vyjadriť znepokojenie nad nedávnou vzburou slovenských Rómov a označiť ich nepokoje nielen za dôsledok ekonomickej politiky vlády SR, ale aj pokračujúcej diskriminácie.
Zelení tiež žiadajú Európsku komisiu, aby Slovensko v oblasti menšinových práv sledovala aj po jeho vstupe do EÚ. "Rómovia sú diskriminovaní, vyčlenení na okraj spoločnosti, považovaní za občanov druhej kategórie, a to aj v súčasných krajinách únie," povedala v diskusii Maesová. "Na Slovensku to viedlo k demonštráciám a dokonca jednému prípadu smrti," pokračovala narážajúc na úmrtie Róma Radovana Pukyho z Trebišova.
Ešte pred vystúpením v pléne Maesová na tlačovej konferencii o situácii slovenských Rómov konštatovala, že podľa jej informácií bol Puky počas nepokojov zadržaný, zbitý policajnými jednotkami a po niekoľkých dňoch nájdený mŕtvy. Ako v Košiciach v utorok informovala policajná hovorkyňa, pitva Pukyho nepreukázala žiadne vonkajšie ani vnútorné zranenia. Polícia tiež vylúčila, že Pukyho počas zásahu zadržala. Situácia slovenských Rómov nevyvolala diskusiu poslancov EP, zmienili sa o nej zo štyroch desiatok rečníkov len dvaja-traja.
Parlamentný spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma pripustil, že k vážnym incidentom viedla aj skutočnosť, že rómske programy nefungujú tak, ako by si všetci želali. "Pre rabovanie obchodov a porušovanie zákonov vak neexistuje žiadne ospravedlnenie," zdôraznil Wiersma, ktorý slovenskej vláde poradil, aby preskúmala svoju legislatívu v oblasti trhu práce a pozrela sa, ako možno Rómom pomôcť pri hľadaní zamestnania.
Rakúšan Swoboda upozornil, že po vstupe Bulharska a Rumunska bude v únii žiť šesť až osem miliónov Rómov. Navrhol preto, aby bol v Európskej komisii člen, ktorý bude priamo zodpovedný za rómsku otázku a sociálnu integráciu. Väčšina europoslancov sa v diskusii zhodla, že vstupujúce krajiny sú na členstvo v únii dostatočne pripravené, aj keď niekoľko nedostatkov ostáva ešte odstrániť. Mnohí menovali stále vysokú korupciu, potrebu lepšieho uplatňovania a vynucovania európskej legislatívy. Slovenská časť správy upozorňuje okrem Rómov na potrebu ďalšieho boja proti korupcii, vyzýva na zmenšovanie priepasti v rozvoji regiónov, žiada zabezpečiť, aby tvrdé reformy nepostihovali najviac najslabšie sociálne skupiny. Očakáva tiež rýchle prijatie zákonov o konflikte záujmov a preukazovaní pôvodu majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.