Inflácia v starovekých štátoch
Nielen moderná ekonomika má také sprievodné znaky ako sú cenové výkyvy a inflácia, poznali ju od vzniku prvých starovekých štátov. Názov inflácia vznikol z latinského slova "inflatio", čo je "nadúvanie". Je to pokles hodnoty peňazí vyvolaný rastom ich množstva alebo rýchlosti ich obehu.
Príznaky inflácie, presnejšie vplyv politických a prírodných udalostí na cenové relácie sa dajú vysledovať už v starovekom Babylone, centre obchodu a finančníctva zo zápisov pisárov Mardukovho chrámu. Vyše päťsto rokov starostlivo zapisovali každý deň údaje o astronomických a meteorologických úkazoch a na konci každého mesiaca k tomu vždy pridali správu o ekonomickej situácii. V rámci vybraného spotrebiteľského koša zapisovali, koľko jačmeňa, ďatlí, sezamu, vlny sa môže kúpiť za jeden šekel striebra, čo je približne 8,5 gramu. Jačmeň bol v starom Babylone základnou potravinou. V nepokojných dobách jeho cena rýchlo stúpala. Najväčšie výkyvy boli po smrti Alexandra Veľkého (323 pred Kristom) alebo aj po zániku selenkovskej ríše (okolo r. 150 pred Kristom).
V spojení s astronomickými údajmi môžu súčasní vedci tieto babylonské ekonomické záznamy úplne presne datovať a dokonca aj zostaviť grafy vtedajšieho ekonomického vývoja. To aj urobil Peter Temin z Technologického inštitútu v Massachusetts, keď preskúmal vyše tritisíc údajov z Babylonu z rokov 464 - 72 pred Kristom. Popri sezónnych výkyvoch zaznamenal spomenuté dva mimoriadne prudké vzostupy cien - po smrti Alexandra Veľkého, keď súperili o moc vojvodcovia Selenkos Nikanor a Antigonos Jednooký, čím uvrhli ríšu do ťažkej hospodárskej krízy. Okrem iného aj tým, že dali do obehu množstvo ulúpeného striebra a prudko tým znížili jeho hodnotu. Okrem toho mesto a jeho poľnohospodárstvo spustošili bojujúce armády a ceny produktov sa rýchlo vyšplhali na dvojnásobok. Kým sa stabilizovala ekonomická situácia, prešlo dvadsať rokov. K podobnému vývoju došlo ako sme spomenuli po roku 150 pred Kr., kedy zánik selenkovskej ríše ochromil obchod. Tieto výkyvy, aj ďalšie, ale v menšej miere, boli politicky motivované, čo je príkladom úslovia: dejiny sa opakujú, teda v súčasnosti nie je to ničím novým pod slnkom. Okrem týchto výkyvov v dôsledku politického a mocenského boja o moc, sú v babylonských záznamoch uvedené aj roky neúrody. A tie, ako aj v modernej ekonomike rovnako sprevádzal prudký rast cien.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.