kráľov z roku 1995. Obaja sú obvinení so zneužitia právomocí verejného činiteľa. Kauza mala údajne slúžiť na diskreditáciu biskupa Rudolfa Baláža.
Obžalobu obaja označili za klamstvá. Lexa tvrdil, že tajná služba ešte pred jeho nástupom zaznamenala snahu istých kruhov o nelegálny vývoz umeleckých diel. SIS údajne mala informácie o výrobe presných kópií starožitností a použité praktiky vraj pripomínali postupy medzinárodných gangov zaoberajúcich sa nelegálnym predajom umeleckých diel. SIS o podozreniach informovala políciu. "Konali sme v súlade so zákonom," vyhlásil Lexa. Tvrdí, že 200-tisíc dolárov použitých pri akcii mal stále v rukách štát, preto mu nemohla vzniknúť škoda. Na kurzovom rozdiele vraj SIS vtedy získala takmer štyri milióny.
Lexa sa bránil aj tým, že celé vyšetrovanie prípadu riadil človek s vážnymi psychickými problémami.
Všetky obvinenia popieral aj Svěchota. Sťažoval sa, že vo väzbe na neho bol vyvíjaný psychický nátlak. Vraj ho tam navštevovali šéf odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek a jeho nadriadený Jaroslav Ivor. "Chceli odo mňa, aby som povedal niečo na Mečiara alebo Lexu," vyhlásil.
Proces sledoval aj Lexov dôverník poslanec HZDS Dušan Jarjabek. Ten tvrdil, že celá kauza výrazne ovplyvnila voľby v roku 1998 a zapríčinila, že sa HZDS nedostalo do vlády.
Polícia spolu so SIS v roku 1995 inscenovala fingovanú kúpu obrazu vo vlastníctve banskobystrického biskupského úradu. Cieľom bolo privodiť trestné stíhanie reštaurátora a pracovníka biskupského úradu. Obe trestné stíhania boli po čase zastavené.
Autor: R
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.