bezpečnostného úradu. Doteraz to robila vláda, od prvého mája už bude riaditeľa voliť parlament - na návrh vlády. Odvolávať ho bude opäť parlament na návrh vlády alebo na návrh 30 poslancov. Práve voľba riaditeľa bola pre poslancov kľúčová, lebo opozícia nechce, aby sa opakovalo také odvolávanie, ako bolo v prípade Jána Mojžiša.
Súčasný riaditeľ NBÚ Aurel Ugor je s novým zákonom spokojný napriek tomu, že sa oproti pôvodnému návrhu rozširuje počet ľudí, ktorí nebudú previerku potrebovať. "Ale ani títo ľudia, ak to nebude žiaduce, previerku NATO nedostanú," povedal.
Podľa starého zákona nemuselo mať previerku niekoľko tisíc ľudí. Návrh dával výnimku iba trom najvyšším ústavným činiteľom, napokon ju budú mať aj poslanci, ministri, podpredseda a predseda Najvyššieho kontrolného úradu, aj ombudsman.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák považuje nový zákon za "výrazný krok vpred" a hoci sa urobilo niekoľko kompromisov, tie "zabezpečujú dostatočnú kontrolu NBÚ".
Zákon už umožní odvolať sa proti rozhodnutiu úradu. "Všetci tí, ktorí doteraz neprešli previerkami, sa môžu dať znovu preveriť, ak budú chcieť," povedal Kaliňák.
Školou, ktorá predstavuje bezpečnostné riziko, bude len Vysoká škola Dzerdžinského KGB a nebudú to Akadémia MVD, Vysoká škola MVD a Vyššie politické učilište MVD ZSSR.
Minister vnútra Vladimír Palko vidí v novom zákone zmeny k lepšiemu. "Zavŕši sa posledná etapa očisty bezpečnostných zložiek od bývalých príslušníkov ŠtB," povedal.
Ivan Šimko zo Slobodného fóra síce nesúhlasil s novým spôsobom vymenovania riaditeľa, napokon však aj poslanci SF za zákon ako celok hlasovali. Šimko chcel, aby riaditeľa volil parlament a vymenoval prezident.
Na budúci týždeň navštívi Ugor Bezpečnostný výbor NATO v Bruseli, kde sa Slovensko dozvie aj reakcie NATO na nový schválený zákon. Zákon je našou podmienkou vstupu do NATO, platiť začne prvého mája.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.