neodobril návrh úradu katastra, aby sa lehota predĺžila na dvojnásobok. Úrad navrhol lehotu predĺžiť "v snahe zamedziť zbytočným náhradám škody", ktorú katastre spôsobia, ak vec nestihnú vybaviť do 30 dní.
Správny orgán môže v obzvlášť zložitých prípadoch rozhodnúť do 60 dní. "Správa katastra však takúto možnosť nemá, ak má dodržať (katastrálny) zákon a nevystaviť štát nebezpečenstvu nahradiť škodu poškodenému," písalo sa v dôvodovej správe k návrhu.
Vypustiť návrh na predĺženie lehoty navrhla Jana Laššáková zo Smeru. Dôvodila, že rýchlosť konania a dodržiavanie lehôt má významné právne účinky pre podnikateľov aj pre fyzické osoby a nemožno ich nechávať v "60-dňovej neistote".
Miroslav Maxon z HZDS by s predĺžením lehoty súhlasil iba vtedy, ak by parlament v decembri neodhlasoval, že si možno priplatiť 3 tisícky za rozhodnutie o vklade do 15 dní. "Čuduj sa svete, zavedieme rýchlostný príplatok a dva mesiace nato navrhujeme predĺženie lehoty na 60 dní pre to, že rozhodovanie o vklade je mimoriadne náročný právny úkon."
"60 dní mala byť iba barlička, aby sme s čistým svedomím mohli poposúvať uvoľnené pracovné miesta z okresov, kde sa vybavuje do dvoch týždňov, na západ Slovenska, ktorý trpí chronickým nedostatkom pracovníkov," povedala predsedníčka úradu katastra Jelena Hudcovská. "Možno by sme sa tak iba s malými finančnými nárokmi všade vyrovnali s 30-dňovou lehotou. Teraz sa tak nemôžeme správať, lebo by sme mohli pohnúť s lehotami na celom Slovensku."
Na nedostatok úradníkov na katastroch upozornili aj viacerí poslanci. "Ak v roku 1993 bolo podaní na kataster 70-tisíc, dnes je ich 250-tisíc," pripomenul Andrej Hajduk z KDH.
Podľa Ľubice Navrátilovej z SF by parlament v rozpočte na rok 2005 mal vytvoriť pre úrad katastra "špeciálne prostriedky", aby sa katastre mohli posilniť a "skutočne mohli dodržiavať 30-dňovú lehotu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.