Bývalý námestník riaditeľa SIS Jaroslav S. včera na bratislavskom Krajskom súde odmietol vypovedať k obžalobe z 13
Predseda senátu následne prečítal pôvodnú výpoveď Jaroslava S., podľa ktorej bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa vydal rozkaz na zabezpečenie spravodajskej techniky vo výške 18 miliónov korún. Jaroslava S. tvrdí, že o nákupe písomne rozhodol Lexa, on iba ako fyzická osoba doručoval firme peniaze. Obžalovaný poprel, že by následne vykonal vyúčtovanie finančných prostriedkov. Rovnako uviedol, že nemá nič spoločné s falošnou faktúrou a dodacím listom na spravodajskú techniku v hodnote niekoľkých miliónov. Podpis na dokladoch je podľa neho sfalšovaný.
Pojednávanie bude pokračovať 3. mája. Pred senátom bude ako svedok vypovedať i bývalý šéf tajnej služby Lexa. Súd v súčasnosti musí zistiť miesto pobytu majiteľa firmy, ktorá dodávala pre SIS špeciálnu techniku, aby ho mohli predvolať na výsluch. Svedok doposiaľ k prípadu nevypovedal.
Pojednávanie s Jaroslavom s. sa konalo bez prítomnosti verejnosti. Vylúčiť verejnosť z procesu žiadala zástupkyňa krajskej prokuratúry i jeden z obhajcov z dôvodu, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu utajovaných skutočností. Senát Krajského súdu ich žiadosti vyhovel. Či bude celý proces neverejný, zatiaľ nie je rozhodnuté. Podľa platného právneho stavu môže byť aj celé pojednávanie neverejné až do vyhlásenia rozsudku. To musí byť verejné. Jaroslav S. si na rozdiel od svojich bývalých kolegov z tajnej služby nezvolil na neverejný proces žiadneho dôverníka.
Podľa záverov vyšetrovateľov ešte v roku 1998 údajne Jaroslav S. vybral z pokladnice SIS 18 miliónov korún určených na nákup technického materiálu na zabezpečenie činnosti tajnej služby. Na tento účel však použil vraj len časť peňazí. Využitie celej sumy vykázal údajne sfalšovaním účtovných dokladov a zostatok nevrátil, tvrdí obžaloba. Svojím konaním mal štátu spôsobiť vyše 13-miliónovú škodu.
Právny zástupca SIS si včera na súde uplatnil uvedenú náhradu škody. V prípade dokázania viny súdom hrozí obžalovanému nepodmienečný trest odňatia slobody od 3 do 10 rokov.
V apríli minulého roku bolo pojednávanie v tejto kauze pre zlý zdravotný stav obvineného odročené. Senát nechal preto vypracovať odborný lekársky posudok. Podľa právoplatného rozhodnutia súdu bývalý vysoký funkcionár tajnej služby Jaroslav S. trpí závažným ochorením srdca. Jeho stav je však po minuloročnej aprílovej hospitalizácii a operácii stabilizovaný a môže sa zúčastniť na pojednávaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.