percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov.
"Istým prekvapením bol len mierny rast cien potravín, ktoré zdraželi o 0,2 percenta. Očakávali sme pritom zdraženie o 0,8 percenta," konštatuje hlavný analytik ING Bank Ján Tóth. Drahšia ako v januári bola najmä zelenina a pečivo. Na druhej strane zlacnelo ovocie a mäso.
Národná banka Slovenska očakáva, že ceny potravín sa aj v ďalších mesiacoch budú vyvíjať priaznivo, najmä čo sa týka zlacňovania mäsa. "Vysoké medzimesačné nárasty cien potravín po piatich mesiacoch sa skončili. Nízky spotrebiteľský dopyt núti znižovať marže predajcov a následne výrobcov, ako aj používať lacnejšie potravinárske prísady. Tieto faktory, spolu s priaznivými sezónnymi vplyvmi, tak budú v najbližších mesiacoch držať ceny potravín na uzde," myslí si Pavol Ondriska zo Slávie Capital. Ekonóm ČSOB Marek Gábriš pripomína aj konkurenčný boj medzi predajcami. "Na ceny potravín bude priaznivo pôsobiť aj otváranie nových hypermarketov," hovorí.
Ako vyplýva z informácií Štatistického úradu, zjednotenie sadzieb dane z pridanej hodnoty sa premietlo do cien v januári, keď k celkovému 4,4 percentnému rastu cenovej hladiny prispelo takmer štvrtinou. Vo februári už toto opatrenie ceny neovplyvňovalo.
Ďalej však doznievali efekty uvoľňovania cien súvisiacich s bývaním. Mierne zdraželo teplo, zvýšilo sa regulované nájomné. "Ukazuje sa, že sekundárne dosahy administratívnych zmien nie sú vysoké, hoci rast cien budú ovplyvňovať ešte ďalšie dva mesiace," hodnotí Ondriska.
Kým v januári ceny súvisiace s bývaním vyskočili o 9,5 percenta, v druhom mesiaci roka to bolo o 2,1 percenta. Ďalšie administratívne vplyvy na výšku cien sa v tomto roku očakávajú už len v máji, keď mierne zdražejú cigarety.
Ceny ďalších druhov tovarov a služieb sa vyvíjali viac-menej v súlade s očakávaním. Istou výnimkou bola kategória vzdelávania, kde vo februári vyskočili ceny o viac ako 10 percent. Štatistici to však pripisujú predovšetkým výraznému zdraženiu poplatkov za hudobné kurzy v základných umeleckých školách.
V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka boli februárové ceny vyššie o 8,5 percenta. Celkové tohtoročné zdražovanie by malo byť okolo ôsmich percent, teda miernejšie ako vlani. Rok 2004 je zároveň posledným rokom veľkých cenových šokov.
(mj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.