aj nezamestnanosť. Naopak klesne priemerný vek, ktorého sa ľudia dožívajú, priemerná cena práce či počet áut alebo počítačov na osobu. Vyplýva to zo štatistického porovnania 15-člennej a 25-člennej únie, ktoré uskutočnil štatistický úrad EÚ Eurostat.
Počet obyvateľov EÚ sa vďaka rozšíreniu zvýši z dnešných 380,8 na 454,9 milióna, čo predstavuje nárast o 20 percent. Najväčším počtom obyvateľov prispejú Poliaci, ktorých je vyše 38 miliónov. Ľudia sa v rozšírenej únii budú dožívať menej. Zatiaľ čo v dnešnej únii sa muži dožívajú priemerne 75,8 roka, v rozšírenej to bude o rok menej. V prípade žien klesne očakávaný dosiahnutý vek z 81,9 na 81,3 roka. Zo vstupujúcich krajín žijú najdlhšie obyvatelia Malty a Cypru.
Slovensku uvádza Eurostat hodnotu 72,7 roka pre mužov, 80,5 roka pre ženy. Rozšírená únia sa môže tešiť na viac svadieb, rovnaký počet rozvodov a pôrodnosť, zvýši sa však úmrtnosť detí. V štatistike svadieb vynikajú Cyperčania, na tisíc obyvateľov tam ročne pripadá 14 uzavretých manželstiev, zatiaľ čo priemer rozšírenej únie bude 4,9. Slovensko je so 4,7 svadbami niekde v strede. Keďže do únie vstupujú chudobnejšie štáty, na hrubom domácom produkte sa rozšírenie prejaví len päťpercentným nárastom, o málo sa zvýši podiel poľnohospodárstva a klesne podiel služieb na tvorbe HDP. Inflácia ostane na rovnakej úrovni, o málo však narastie nezamestnanosť. V 15-člennej únii hlási Eurostat osempercentnú mieru, v rozšírenej únii to bude deväť percent. K zvýšeniu nezamestnanosti výrazne prispejú najmä Poľsko (19,1 percenta) a Slovensko (16,6 percenta). Rozšírenie zníži priemernú cenu práce i produktivitu.
V dnešnej únii sa za hodinu práce platí v priemere 22,21 eura, v rozšírenej únii to bude 19,09 eura. Všetky vstupujúce štáty majú prácu omnoho lacnejšiu ako súčasné štáty, len Cyprus (10,74) a Slovinsko (8,98) sa ako-tak blížia úrovni EÚ. Na Slovensku stojí hodina práce 3,06 eura, čo je po Estónsku, Litve a Lotyšsku najmenej zo všetkých krajín. V Českej republike sa za hodinu platí 3,90 eura, v Maďarsku 3,83 a v Poľsku 4,48 eura. Rozšírením tiež klesne počet automobilov, počítačov, mobilných telefónov na osobu, ako aj užívateľov internetu. Naopak narastie podiel výdavkov na potraviny, alkohol a tabak z celkového príjmu domácností. Zatiaľ čo ľudia v súčasnej únii míňajú na potraviny 12,8 percenta zo svojich príjmov, v rozšírenej EÚ to bude 13,2 percenta. Slováci minú na tento účel 22,1 percenta príjmov, Litovčania však až vyše 30 percent. V rozšírenej únii bude na 100 000 obyvateľov pripadať menej všeobecných lekárov i zubárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.