ľudí a zranili 1500 ďalších. Spomedzi zranených 270 naďalej zostáva v nemocnici.
Hlavný smútočný obrad sa konal v športovej hale v meste Alcala de Henares východne od Madridu a zúčastnilo sa na ňom takmer 1000 ľudí. "Ktokoľvek to urobil stratil racionálnosť, svoju vlastnú slobodu. Ktokoľvek to urobil, stal sa sám sebe podlým a skazeným a prestal byť človekom," povedal biskup Jesus Catala prítomným trúchliacim, zatiaľ čo psychológovia poskytovali útechu zúfalým pozostalým. Pohreby obetí sa konali po celej krajine. Smútočná bohoslužba za obete sa konala aj v Las Palmas de Gran Canaria a na modlitbách sa zúčastnili mladí i starí. V meste Valladolid na severe Španielska celebrovalo smútočnú omšu 40 kňazov za účasti 1000 ľudí. Stovky ľudí si pripomenuli pamiatku obetí minútou ticha na železničnej stanici Santa Eugenia neďaleko Madridu, kde vybuchla jedna z vlakových súprav. Podobné spontánne zhromaždenia sa na rôznych miestach konali po celom regióne. Sobota bola súčasne aj tradičným "dňom rozjímania", ktorý predchádzal dňu volieb a v krajine sa nekonali žiadne mítingy. V baskickom meste San Sebastian sa však zišlo na demonštrácii asi 200 ľudí, ktorí demonštrovali proti obvineniam, že za útoky nesie zodpovednosť ETA.
Bezprecedentné množstvo Španielov vyšlo v piatok do ulíc, aby odsúdilo sériu atentátov v Madride. Celkove 11,64 milióna ľudí sa zúčastnilo na manifestáciách po celej krajine, oznámil v sobotu na tlačovej konferencii hovorca vlády Eduardo Zaplana. V dvoch hlavných mestách Španielska, Madride a Barcelone, manifestovalo 2,3 a 1,2 milióna ľudí.Španielska vláda podľa slov hovorcu ďakovala tým, ktorí sa zúčastnili na zhromaždeniach, aby vyjadrili svoju solidaritu s obeťami, bojom proti terorizmu a podporili španielsku ústavu.
Vysokú účasť voličov naznačujú predbežné správy zo Španielska, kde sa v tieni štvrtkových teroristických útokov konali včera parlamentné voľby. O 14. hodine v krajine zaznamenali 39,5-percentnú voličskú účasť, čo je o štyri percentá vyššie, než 35,5 percenta voličov, ktorí prišli odvoliť v rovnakom časovom intervale na ostatných voľbách v roku 2000. Podľa analytikov sa Španieli rozhodli prísť k volebným urnám v hojnom počte, aby prejavili svoju vieru v demokraciu ako reakciu na štvrtkovú tragédiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.