súpravy v Madride.
Na centrálnych námestiach sa zhromažďovali ľudia, medzi nimi i zástupcovia kráľovských rodín. Vo Francúzsku boli zapnuté sirény. V Paríži sa mnoho ľudí zastavilo na uliciach. Na miestnej radnici si pamiatku obetí uctili starosta Bertrand Delanoe spolu so španielskym veľvyslancom vo Francúzsku. Vlajky viseli na pol žrde aj pred budovou Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Na Schumanovom námestí v Bruseli sa zhromaždili zamestnanci európskych inštitúcií, ako i okoloidúci.
Pamiatku obetí z Madridu si pripomenuli aj v Británii a Írsku. Na najväčšom európskom letisku - Londýn-Heathrow bolo rovnako ticho, ako na železniciach, či ministerstvách. Pred veľvyslanectvom Španielska v Berlíne sa zišlo asi sto ľudí. Vo viacerých nemeckých mestách prerušili prácu na tri minúty. V Drážďanoch zazneli zvony z chrámu Frauenkirche. V Lipsku, Norimbergu a Bochume sa zastavila verejná doprava. Prácu prerušili aj viaceré televízne a rozhlasové stanice.
Na tri minúty sa včera na pravé poludnie v ČR rozozvučali varovné sirény a Český rozhlas symbolicky na pol minúty prerušil svoje vysielanie. Aj Česko si tak pripomenulo obete teroristických útokov v španielskom Madride, pri ktorých minulý týždeň vo vlakoch zahynulo 201 a zranilo sa asi 1500 ľudí.
V súvislosti s iniciatívou Írska ako predsedníckej krajiny EÚ vyzval spoluobčanov na uctenie pamiatky obetí z Madridu český premiér Vladimír Špidla.
Dnes sa v pražskom kostole svätého Tomáša uskutoční zádušná omša a až do štvrtka bude sprístupnená kondolenčná kniha na španielskom veľvyslanectve v Prahe.
Autor: Hamburg/Praha (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.