jednoduchý a pohodlný zdroj. Keďže žijeme v rýchlej dobe, ktorá nás núti mať prehľad o všetkom okolo nás, je pre mnohých už len ťažko predstaviteľné stráviť hodiny čítaním knihy. Kniha by sa však nemala vnímať, len ako zdroj informácií, ale predovšetkým ako možnosť spríjemnenia voľných chvíľ. Napriek tomu väčšina mladých ľudí prichádza do kontaktu len s odbornými knihami - učebnicami, ktoré čitateľovi neponúknu takmer žiadny estetický zážitok. Záujem o knihy stále klesá...
Ako sa na tento problém pozerajú tí najpovolanejší, teda tí, ktorí sa s knihami stretávajú dennodenne?
"Napriek tomu, že klesá záujem o čítanie kníh, až taký výrazný pokles návštevníkov knižnice sme nezaznamenali. Zmenila sa však pravidelnosť návštev, ktorá je hlavne u študentov stredných škôl čoraz nižšia. Knižnicu navštevujú väčšinou len z dôvodu požičania si povinnej literatúry, alebo vypracovania referátov... Čítaniu iných kníh sa venujú málo," prezradila nám Viera Hiriaková, vedúca Centrálnej požičovne Knižnice pre mládež mesta Košice. Kto teda tvorí najväčšiu časť klientely? "Sú to prevažne žiaci ZŠ, u ktorých prevláda čítanie dievčenských a dobrodružných románov, obľúbené sú aj rôzne encyklopédie. Najviac je však prekvapivý záujem škôlkárov a žiakov 1. stupňa ZŠ, ktorí sú veľmi zvedaví a fascinujú ich dokonca i encyklopédie. Náš najmladší návštevník má 3 roky a sám si už prečíta názvy kníh," s úsmevom odpovedala. Pre porovnanie ešte uviedla, že knižnicu navštevuje viac dievčat ako chlapcov.
V súvislosti s marcom pripravujú viaceré knižnice rôzne akcie a zaujímavé besedy, najväčšej popularite sa každoročne teší odpúšťanie upomienok, či využívanie internetu zdarma. Tieto akcie budú prebiehať počas Týždňa slovenských knižníc, v dňoch 22.- 28.3. 2004.
Ako sme sa dozvedeli, knižnice sa snažia prilákať svojich čitateľov rôznymi besedami a akciami počas celého roka. Organizujú ich v spolupráci so školami, väčšinou ZŠ, kde predstavujú nové, zaujímavé knižné tituly. Okrem toho sa snažia udržať krok s dobou zmodernizovanými priestormi a prístupom na internet. Ich hlavným cieľom je, aby sa čítanie stalo záľubou, nie povinnosťou.
Opýtali sme sa aj na názor profesorov, ktorí nás tiež vedú k čítaniu kníh, predovšetkým prostredníctvom povinnej literatúry. Tá sa však stretáva s čoraz väčším nezáujmom zo strany študentov, čo sa odzrkadľuje stupňujúcou návštevnosťou internetových stránok so stručnými obsahmi diel. Má teda ešte zmysel dávať žiakom vypracovať čitateľský denník? "Áno aj nie! Ak žiak má záujem, tak si knihu prečíta, ak nie, tak nemá význam ho nútiť. Preto by malo byť čítanie dobrovoľné. Človeka musí kniha v prvom rade niečím zaujať. Často je zaujímavejší spôsob spracovania ako jej obsah. Nie každý je však schopný nájsť pôžitok v čítaní a tak je pre mnohých oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie pozrieť si film. Televízia nás naučila akčnosti a tak sa nám často zdá klasická literatúra svojimi opismi nudná a zdĺhavá. Súčasná literatúra sa však vyznačuje tiež strhujúcim obsahom, ktorý by zaujal moderného čitateľa, no tejto sa už v škole nestíhame venovať a tak je mnohým neznáma," vyjadrila názor profesorka slovenského jazyka Zuzana Ištvánová.
Kniha nám spoločne s fantáziou umožňuje vykresliť si vlastný svet a postavy, kým film nám naservíruje všetko hotové. Aj v tom možno vidieť krásu čítania!
Autor: Nicole ŠESTINOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.