problémov v pripravenosti krajiny na čerpanie agrárnych dotácií spoločenstva, ako aj na stále otvorený problém nadprodukcie ocele v košickom U. S. Steel (USSK).
Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva (MP), zodpovedné za dotovanie agrosektora, ako aj ministerstvo financií (MF), ktoré aktuálne pracuje na doriešení nadprodukcie ocele, na to ale reagujú tým, že najnovšie upozornenia komisie pravdepodobne nevychádzajú z posledných krokov zrealizovaných v oboch vytýkaných oblastiach.
Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon totiž hovorí, že akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá bude vyplácať európske agrárne podpory, by sa mala do záveru budúceho mesiaca určite stihnúť. Navyše, agentúra podľa ministra práve včera začala výplaty prvých tohtoročných agrodotácií na účty farmárov. Celková čiastka v objeme 2,3 miliardy Sk sa má do agrosektora dostať už do záveru budúceho týždňa.
Komisia ale Slovensku pripomína aj potrebu zabezpečenia potravinárskych výrob na plnenie jej prísnych hygienických podmienok. V tomto prípade podľa Simona tiež došlo k istej disharmónii, nakoľko z minulotýždňových bruselských rokovaní vyplynulo, že Slovensko je v tejto oblasti jednou z najlepšie pripravených kandidátskych krajín. "Bolo mi povedané, že žiadne ochranné opatrenia nám nehrozia," dodal Simon.
Hovorca ministra financií SR Peter Papanek zasa informoval, že rokovania o nadprodukcii ocele smerujú k doriešeniu celého sporu ešte pred májovým začlením krajiny do EÚ. "Podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš vstúpil do rokovaní s cieľom vyvíjať enormné úsilie, aby nedostatky v kapitole Hospodárska súťaž za nedodržanie dohody boli v krátkom čase úspešne vyriešené," informoval včera Papanek s tým, že na uzavretie celej záležitosti sa ešte len čaká.
Problém nadprodukcie v košických oceliarňach vznikol na základe rozdielneho výkladu prístupovej zmluvy s Európskou úniou. U. S. Steel sa pôvodne domnieval, že obmedzenie predaja a výroby sa na spoločnosť vzťahuje až po vstupe SR do únie, zatiaľ čo EK trvala na tom, že stanovené limity platia už od podpísania prístupovej zmluvy v roku 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.