Mikloša, ktorý predložila skupina 31 poslancov za ĽS-HZDS a KSS. Schôdzu za účasti Mikloša i premiéra Mikuláša Dzurindu včera otvoril predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Poslanci si na úvod schôdze minútou ticha uctili obete krvavých atentátov v Madride. Rozprava o odvolaní trvala včera vyše šesť hodín. Hlasovať sa má dnes. Očakáva sa, že návrh nezíska v parlamente dostatočnú podporu.
Za odvolanie Mikloša sú odhodlaní hlasovať okrem ĽS-HZDS a KSS aj strana Smer. Klub nezávislých poslancov chce podporiť takýto návrh až po druhom kole prezidentských volieb a nezávislí poslanci okolo Ivana Šimka sa mali rozhodnúť pred hlasovaním. Predstavitelia koalície vidia za snahou pripraviť ministra financií o miesto prezentáciu Mečiara a jeho straníckych kolegov pred aprílovými prezidentskými voľbami a odmietajú ju.
Podľa predkladateľov mal návrh na Miklošovo odvolanie hlavne odborné a politické pozadie. Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar označil za hlavné dôvody odvolania okrem iného Miklošove chyby v minuloročnom i tohtoročnom štátnom rozpočte, nedomyslenú daňovú reformu, prepojenosť politiky verejných financií s politikou bankovou, absenciu prorastovej hospodárskej koncepcie či nedostatočne rešpektovanú regionálnu politiku.
Premiér Mikuláš Dzurinda nevidí žiadny dôvod na odvolanie ministra financií, ktorého považuje za najvýraznejšieho presadzovateľa reforiem. „Dôvody, ktoré som si vypočul, nie sú relevantné, nie sú vecne opodstatnené a nejestvuje žiaden konkrétny ani právny, ani vecný, ani politický dôvod, aby vicepremiér a minister financií bol odvolaný. Tento návrh vnímam vyslovene ako politický počin opozície," povedal v rozprave premiér. Opozícia podľa neho vycítila, že odvolanie ministra by mohlo vládu oslabiť. Premiér pripomenul, že prijatie reforiem, do ktorých sa vláda pustila, je pre Slovensko kľúčové, aby sa kvalita života Slovákov rýchlejšie približovalo ku kvalite života občanov Európskej únie.
Minister Mikloš nie je šéfom rezortu financií, akého Slovensko potrebuje. Podľa slov nezávislého poslanca Ivana Šimka slovenská ekonomika vsadila na rýchly ťah na bránu, avšak za cenu veľkých obetí. Chápe, že reformy sú potrebné, ale "nie je väčší frajer ten, kto ich dokáže presadiť napriek odporu tých, ktorých sa dotýkajú, ale ten, kto ich dokáže presadiť tak, aby im ľudia uverili a podporili ich". Podľa jeho názoru však nemá návrh ĽS-HZDS šancu na úspech. Tvrdil, že je iba "politickou hrou, panským huncútstvom".
Poslanec ĽS-HZDS Tibor Cabaj reagoval na Šimkovo vystúpenie slovami, že "sa správa ako tá mladá slečna, ktorá sa chce milovať, ale zároveň chce zostať poctivá".
Autor: SITA, TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.