čo znamená: Všetko živé z vajca pochádza.Ako symbol života dominuje skromné krehké vajíčko v mnohých starých náboženstvách a zakotvené takmer na celom svete je aj ako najrozšírenejšie obradné jarné jedlo.
Znalci biblie už dávno zaznamenali,že v knihe kníh niet o symbolickom význame vajíčok veľa stôp.Niektorí teoretici to vysvetľujú jednoduchým argumentom:sliepky vraj prenikli do Palestíny z Perzie pomerne neskoro a tak správy o nich a ich produktoch v Starom a Novom zákone absentujú.Informácie o dodnes rozšírenom svätení obradných vajíčok pochádzajú, podľa niektorých prameňov, až z roku 1200.V neskorších časoch sa vajcia stávali častými darmi pre duchovných. Tí si ich nenechávali pre seba- ozdobené ich darovali ďalej, predovšetkým deťom. V stredoveku boli veľkonočné vajcia súčasťou povinnej poddanskej dane.
Vajíčka majú v tradíciách pôstu a Veľkej noci svoje prastaré miesto.Teraz, v tichom pôstnom čase, uskutočňujú sa na mnohých miestach Európy a inde vo svete napríklad mimoriadne atraktívne trhy kraslíc, aj u nás sú populárne súťaže v zdobení veľkonočných vajíčok a výstavy.
Keby ste dnes vkročili do domácností najtradičnejších kraslicových oblastí Slovenska, napríklad pod Tatrami, na Spiši, Zemplíne či inde, všade by ste v usilovnej práci zastihli výrobcov utešených kraslíc.
Slávne "písanky"- písané vajíčka červenej, modrej či čiernej farby s vyrývanými ornamentami a textami z Batizoviec či Gerlachova,patria medzi unikáty.Sú veľmi vyhľadávané i kvôli originálnym veršíkom, vyrytým na cifrovaných škrupinkách a radia sa medzi objekty záujmu zberateľov aj zo zahraničia.Každý región má v spôsobe zdobenia kraslíc svoje techniky a špecifiká. Nie náhodou-etnografi vravia,že kraslica mala odpradávna podobu otvoreného listu.Z toho, ako bolo vajíčko zdobené adresát okamžite pochopil,či je vyznaním lásky,návrhom na zmierenie alebo mĺkvou výzvou na rozlúčku.Traduje sa,že ten, kto ozdobené veľkonočné uvarené vajce zjedol- postaral sa o to,že do jeho vnútra, na prospech konzumentovho zdravia a budúceho prospechu prešli symboly blahobytu a dobrých želaní, ktoré znázorňovali ornamenty na škrupinke.
Človek, ktorý konzumuje na Veľkú noc jedno z najstarších a najmagickejších obradných jedál, má hneď dva pôžitky - najprv sa poteší z nádhery kraslice- a potom jej konzumácou i on symbolicky vstúpi do večného kolobehu života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.