Podľa poslednej bilancie zahynulo pri zrážkach Srbov a Albáncov v Kosove už 22 ľudí a približne 500 ďalších osôb bolo zranených.
Štyria Srbi zahynuli v stredu večer v stredokosovskom Lipljane, kde miestni Albánci zapaľovali domy srbského obyvateľstva. Ako informovala srbská agentúra Beta, lipljanských Srbov museli evakuovať jednotky medzinárodných síl v Kosove KFOR. K podobným incidentom dochádzalo takmer vo všetkých kosovských lokalitách, kde ozbrojení Albánci útočili na srbské obyvateľstvo. Jedného Srba zabili a ďalšieho zranili Albánci v dedine Drajčiči na juhozápade Kosova. V Kosovskej Mitrovici zahynulo podľa posledných údajov osem Albáncov a dvaja Srbi, ďalších takmer 300 ľudí utrpelo na oboch stranách zranenia.
Albánci v noci navčera zapaľovali aj mnohé srbské pravoslávne kostoly a kláštory v Kosove, väčšinou klenoty stredovekej architektúry. Podľa agentúry Beta boli podpálené všetky srbské náboženské budovy v Prizrene na juhozápade srbskej provincie, kostol Bogorodici Ljeviskej, Svätého Juraja a Svätého Spasa, ako aj kláštor Svätého Archanjela. V blízkosti kláštora Visoki Dečani na západe Kosova explodovalo niekoľko granátov. V centre a na východe provincie boli zapálené ďalšie desiatky pravoslávnych náboženských budov.
Viacero policajtov utrpelo v noci navčera zranenia počas zrážok medzi demonštrantmi a príslušníkmi bezpečnostných zložiek v Belehrade. Účastníci demonštrácie dávali najavo svoj nesúhlas s protisrbským násilím v Kosove, uviedol srbský minister vnútra Dragan Jočič, ktorý vyzval obyvateľov Belehradu i Srbska na pokojné protesty. K násilnostiam došlo vo chvíli, keď sa niekoľko stoviek osôb zhromaždilo v centre Belehradu, aby podpálili miestnu mešitu. Podľa informácií srbskej rozhlasovej stanice B92 sa im podarilo v mešite založiť oheň. Polícia bola nútená stiahnuť sa pred demonštrantmi. Vyše 10 000 osôb sa zhromaždilo pred budovou srbskej vlády a blokovalo hlavné cestné komunikácie v centre Belehradu. Ľudia kričali heslá Pôjdeme do Kosova a Povstaň, Srbsko. V meste Niš na juhovýchode Srbska sa uskutočnila demonštrácia za účasti 2 000 ľudí, po ktorej sa miestna mešita v centre mesta ocitla v plameňoch. Stovky osôb vyšli do ulíc aj v centre Nového Sadu na severe Srbska.
V reakcii na nepokoje v Kosove sa v Belehrade uskutočnilo stretnutie Najvyššej rady obrany Srbska a Čiernej Hory. Minister obrany Boris Tadič vyhlásil, že úrady bezpečnostnú situáciu pozorne sledujú. Podľa neho sú ozbrojené sily Srbska a Čiernej Hory pripravené na administratívnej hranici provincie spravovanej OSN. Armáda je pripravená na každé prípadné nebezpečenstvo a na každý zlý scenár.
Veliteľ jednotiek NATO v Kosove (KFPR), nemecký generál Holger Kammerhoff, povolil použitie sily proti účastníkom nepokojov v Kosove. Podľa vyhlásenia veliteľa KFOR, môžu vojaci NATO použiť zbrane, čo má napomôcť upokojeniu stále sa zhoršujúcej situácie v tejto juhosrbskej provincii. V centrále NATO v Bruseli dnes oznámili, že aliancia vysiela do Kosova posily v počte 350 mužov, ktorí majú pomôcť kontrolovať situáciu v tejto oblasti. Podľa britského ministerstva obrany, Londýn vyšle na požiadavku velenia NATO v najbližších dňoch ďalších 740 vojakov do Kosova.
Násilnosti v Kosove prepukli po správach o utopení dvoch albánskych chlapcov, ktorí do rieky Ibar skočili pri úteku pred srbskými mladíkmi po tom, čo na nich poštvali psa. Srbi sa údajne chceli pomstiť za pondelkové postrelenie mladého Srba v dedine Čaglavica pri Prištine.
* * *
Pri zrážkach v Kosove bol v stredu ľahko zranený aj jeden zo slovenských vojakov KFOR, ktorého zasiahol do hlavy kameň hodený jedným z demonštrantov. Potvrdil to veliteľ slovenskej jednotky mjr. Ján Parimucha s tým, že Slováci spoločne s ďalšími príslušníkmi mnohonárodnostnej jednotky pôsobia v oblastiach, kde sú nepokoje.
Autor: Belehrad/Priština/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.