Športová hala v Prešove sa v sobotu 6. marca vo večerných hodinách stala tak, ako sme už prednedávnom informovali dejiskom jubilejného lietania v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hale. Široko-ďaleko známu propagačno-športovú akciu, ktorú organizuje miestna pobočka Slovenského leteckého zväzu od začiatku tohto storočia a tisícročia vyhľadáva čoraz širší okruh modelárov. Potešiteľný je fakt, že tak isto rastie aj jej publikum, čo bolo evidentné aj na terajšom piatom ročníku, kde dominovala predovšetkým školská mládež.
Úderom piatej podvečernej hodiny podujatie otvoril predseda pobočky Gejza Markovič. Tak, ako po iné roky na čele organizačného tímu bol prešovský modelár a sponzor Peter Košíc. Medzi jeho stabilných členov patria manželia Nižníkovi, Vladimír Kopčák, Mikuláš Borodáč, Ladislav Platko, Imrich Hajdú a ďalší. Zahajovací let vykonal z elektroletom vlastnej konštrukcie známy košický modelár Albert Balanský. Po ňom sa prezentoval so svojim novým výtvorom - lietajúcim sršňom Przemyslaw Gunia - konštruktér modelárskej firmy Model Making z poľského Krosna, ktorý v ďalšej časti programu lietal aj s ďalšími svojimi modelmi. Možno povedať, že poľskí a českí leteckí modelári patria medzi stabilných návštevníkov a sú stále určitým výrazným magnetom prešovského podujatia. K najpočetnejším domácim skupinám sa zaradili modelári z Prešova, Košíc a Sp. N. Vsi. Z nich najlepší letový výsledok podal 14-ročný Košičan Kristián Popivčák, ktorý doslova lietal okolo seba a jeho rádiom ovládaný elektrolet viac-menej suploval funkciu vrtuľníka. Z hľadiska technológie stavby modelov tu bolo všetko. V ovzduší haly lietali totiž od precízne prepracovaných klasických historických modelov - makiet typu Etrich Taube, cez predlohy dvojplošníkov, športových lietadiel až po rôzne lietajúce dosky a účelové modely vyhotovené z expandovaných materiálov. Medzi najprepracovanejšie novinky, ktoré sa objavili na výstavnej scéne patrila maketa francúzskeho lietadla z I. sv. vojny typu Farman, ktorú postavil Ladislav Jakubčo zo Sp. N. Vsi. O spestrenie programu sa postarali nielen automobiloví modelári zo svojimi RC autami, poháňané elektrickou energiou, ale tiež deti základných škôl, ktoré medzi sebou zviedli s papierovými lietadlami a šípkami boj o čo ich najdlhší dolet. Pre víťaznú trojicu totiž čakali vecné ceny, ktoré poskytla predajňa Mladý technik v Košiciach. Rušno bolo tiež na modelárskej burze, ktorá súbežne prebiehala so stanoveným programom.
Tak či onak - všetci aktívni účastníci, a bolo ich tridsaťosem, si spolu s divákmi prišli na svoje. Rázny koniec musel byť uskutočnený iba formou vypnutia osvetlenia, no dozvuky odznievali aj potom na rôznych miestach. Bez výnimky mali ale všetci čosi spoločné. Boli nimi príjemné dojmy, ktoré si všetci odnášali do svojich domovo.