(spoločenské) potreby, ktoré smerujú k dosiahnutiu rovnováhy jednotlivca vo vzťahu k spoločenskému prostrediu.
Každý človek chce čo najlepšie uplatniť svoje schopnosti, vedomosti a zručnosti, chce niečo znamenať, tvoriť, byť aktívny, mať vedomie vlastnej hodnoty a potrebnosti, čo súvisí s potrebou uplatnenia.
Rovnováhu človeka vo vzťahu k vonkajšiemu prostrediu ohrozuje každá neistota. Citová reakcia na ohrozenie istoty je úzkosť. Aj preto je pre človeka dôležité rovnováhu nielen dosiahnuť, ale si ju aj zabezpečiť, najmä so zreteľom na budúcnosť, čo súvisí s potrebou istoty. Ľudia šetria, vytvárajú rezervy, ukladajú peniaze do sporiteľní a bánk. Radi zaplatia poistné, lebo tým získajú istotu a vnútorný pokoj.
Istota súvisí s potrebou poznania. Nová, neznáma alebo nepoznaná vec obsahuje súčasne aj veľa neistého. Lepšie poznanie situácie umožňuje lepšiu a istejšiu orientáciu v nej. Presné hodinky umožňujú nielen informácie o čase, ale aj istotu a pokoj.
Na krátky čas je samota za určitých okolností príjemná a potrebná, ale stále platí Aristotelov výrok, že človek je tvor spoločenský. A tak ľudia sa radi navštevujú, spolu rozprávajú a bavia, čím uspokojujú potrebu združovania či spoločenského kontaktu. Obrazne povedané ísť k niekomu na "kus reč" znamená niekedy viac ako kus chleba.
Už malé dieťa sa vyprosťuje z perinky v túžbe po slobode. Vo vyššej podobe sa prejavuje ako snaha po voľnosti pohybu, nezávislosti, po samostatnosti rozhodovania a konania. To všetko súvisí s potrebou slobody. Ilúzia slobody je aj jednou z hlavných príčin fajčenia a používania luxusných predmetov ("môžem si to dovoliť"). Zážitok slobody vzniká aj pri rýchlej jazde autom, motocyklom a pod. Treba však rozlišovať medzi slobodou a zvôľou. Aj preto treba vytyčovať hranice medzi slobodou jednotlivca a ostatných.
Potreba poznania sa u človeka v rozvinutej forme prejavuje v rozmanitom úsilí po poznaní, ako je vzdelávanie, štúdium cestovanie a pod. Potreba poznania vedie človeka k poznaniu pravdy a k hľadaniu odpovede na rôzne otázky. Odovzdávanie skúseností a výmena informácií sú v dnešnej dobe nepredstaviteľné bez masovokomunikačných prostriedkov, ako je tlač, rozhlas, televízia a i.
Potreba krásna súvisí s rozvojom estetických citov človeka. Uspokojuje sa vnímaním niektorých predmetov a javov každodenného života (prírodné javy a pod.), ale aj vnímaním umeleckých diel a umeleckou tvorbou.
Výpočet potrieb nie je úplný. Mohli by sme ešte uviesť ďalšie, ako napr. potrebu lásky a pod. Našim cieľom bolo poukázať na niektoré z nich a na ich význam z hľadiska dosiahnutia rovnováhy človeka s prostredím v záujme jeho zdravého duševného vývinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.