šesťdesiatych rokoch minulého storočia vládol naopak kult opáleného tela. V tom čase ešte neboli natoľko známe dôsledky nezdravého opaľovania, tie sú známe dnes, keď sa objavujú kožné nádory v oveľa väčšej miere ako za čias našich pramatiek. Opálená pokožka zvyšuje sebavedomie, pretože "bronzový" človek pôsobí zdravo, športovo, mlado, pripadá si výkonnejší. Je to módna záležitosť a na to, aby sa vylepšila farba kože, netreba chodiť do solária, stačí samoopaľovací krém alebo mejkap na tvár.
Je známe, že žiarenie dodáva energiu, že svetlo a teplo je to, čo koncom zimy potrebujeme, najmä ak sa u nás prejavuje sezónna depresia. Ak sa jej pôjdeme zbaviť do solária, pomýlili sme si miesto, pretože solárnu energiu môžeme získať zo špeciálneho svetelného panelu, ktorý produkuje široké spektrum svetla. V kožnom lekárstve sa táto forma liečby osvedčila pri akné, atopickom ekzéme a lupienke. Dotyčný je pod lekárskou kontrolou a každé ožiarenie sa zaznamenáva a táto evidencia sa pri ďalších žiareniach kontroluje, aby sa neprekročila celoživotná dávka. Koža má dobrú pamäť a každé ožiarenie si od narodenia dokáže spočítať. Do solária netreba chodiť ani kvôli vitamínu D, stačí bežný pohyb vonku, telo má jeho zásoby v tukovom tkanive.
Týmto neodrádzame nikoho od solária, iba sme chceli poukázať na niektoré nesprávne názory o tomto umelom slnku a dať niekoľko rád:
Odborníci odporúčajú solárium 30-krát ročne a upozorňujú, kto by sa mu mal vyhnúť. Sú to deti pod 16 rokov, osoby trpiace klaustrofóbiou, ľudia s prirodzenými ryšavými a blond vlasmi alebo s veľmi svetlou pokožkou a modrými očami, pehami a materskými znamienkami. Ďalej chorí ľudia, užívajúci lieky, ktoré vyvolávajú fotosenzitivitu, čo je zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie. K týmto liekom patria napr. sulfonamidy, tetracyklín a niektoré antireumatiká.
Pred návštevou solária ani po nej sa neodporúča sprchovanie. V prvom prípade sa zmyje ochranný film na pokožke a v druhom by sa narušili procesy, prebiehajúce v koži. Ak by sa chcel niekto okúpať, mal by počkať aspoň dve hodiny od ožiarenia v soláriu.
Ak sa rozhodnete pre opaľovanie v soláriu, vystavte lúčom iba telo a hneď na začiatku vypnite opaľovaciu trubicu pre tvár. Tým sa ušetrí tvár od vrások.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.