Niekedy si s náhlou "depkou" viete poradiť - pustíte si obľúbenú hudbu, idete sa prejsť, stretnete sa s priateľmi. Muži zájdu s nimi na pivo, zašportujú si, horšie je to u žien, ktoré sa nemôžu vyhnúť domácim povinnostiam a preto sa nemôžu odreagovať ani návštevou kaderníčky alebo osvedčeným prostriedkom, ktorý sa stáva u niektorých drogou - prechádzkou po supermarketoch a butikoch. Ako si teda môžeme pomôcť?
Dosť často je príčinou skleslosti depresia a nedostatok spánku, poruchy sústredenia, vnútorný nepokoj, znížený záujem o sex. Energiu nám môžu odčerpať aj chronické choroby ako cukrovka, reuma, črevné ochorenie. Stres a preťaženie v zamestnaní môžu odobrať z fyzickej aj duševnej sily a vyvolať zlú náladu. Niekedy sú na príčine aj niektoré lieky, preto je dobré skontrolovať domácu lekárničku a prečítať si príbalový leták k liekom. Ak upozorňuje na možnosť únavy, je na mieste požiadať lekára o radu. Ospalosť, že by ste zaspali aj postojačky v dopravnom prostriedku, tiež ochabnutie iniciatívy v zamestnaní je možná najmä od niektorých liekov na zníženie krvného tlaku a proti alergiám. Zlú náladu môže spôsobiť aj fajčenie - ním sa totiž znižuje prenos kyslíka krvou do tkanív, čo vedie k zníženiu výkonnosti a k zvýšenej únave. Kto sa rozhodne skoncovať s fajčením, pozitívne účinky sa prejavia až po niekoľkých týždňoch. Napokon, teraz, keď sa zmení ročné obdobie, naša nálada je častejšie zlá. Po zime, ktorá má málo slnečného svitu sa tomu netreba čudovať. Častejšie by sme mali chodiť na prechádzky - svetlo a čerstvý vzduch sú tými správnymi liekmi na zlú náladu. A čo deficit spánku? Niektorí ľudia majú nízku biologickú potrebu spánku, niektorí zase nevedia nájsť jeho správnu mieru - buď spia málo alebo veľa. Väčšine vyhovuje osemhodinový spánok denne, ale aj to môže byť individuálne.
Niekomu môžu pomôcť aj také domáce životabudiče, ako je zásobenie tela energiou, potom je človek výkonný a dobre naladený. Ráno by si mal dopriať dobré raňajky a možno by pomohol aj ženšeňový koreň. Obsahuje látky podporujúce uvoľňovanie hormónov na zlepšenie nálady. Ak si budete takýto prípravok kupovať, presvedčte sa, či je na obale uvedený minimálne 15 percentný obsah ginsenoridov (menšie množstvo nemôže dosiahnuť účinok, aký očakávame).
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.