vstupu do Európskej únie a dohodli sa na spoločnom postupe.
Nediskutovalo sa vraj či euro áno, ale kedy. "Keby euro nepovažovali za dobré, asi by sa všetci neusilovali o vstup do menovej únie," odvetil minister financií Ivan Mikloš na otázku, či považujú noví členovia prijatie eura za výhodné. Všetkých desať krajín chce prijať euro čo najskôr. "Samozrejme, pre každú krajinu platia rôzne roky, ale budú sa usilovať čo najskôr splniť kritériá," zhrnul Mikloš.
Súčasťou stretnutia bola aj medzinárodná konferencia organizovaná Inštitútom pre verejné otázky na tému ekonomických reforiem. Viac ako 40 slovenských a zahraničných odborníkov a ministrov financií hovorilo o možnostiach rastu v rozšírenej Európe. Slovenské reformy zbierali pochvaly. "Ďalšie krajiny vo vašom regióne budú musieť na daňové zníženie zareagovať, aby zabezpečili nové pracovné miesta a zvyšovali životnú úroveň. Amerika sa tiež môže učiť od vášho úspešného modelu. Naše sadzby síce nie sú drasticky vysoké, ale celkovo daňový systém je zložitý a nespravodlivý," povedal Daniel Mitchell z Heritage Foundation. Bývalý reformný minister financií Maďarska Lajos Bokros, ktorý momentálne pôsobí vo Svetovej banke, naše reformy tiež pochválil. "Len nesmiete zabúdať zreformovať školstvo a zdravotníctvo," zdôraznil.
Slovenský reformný duch podľa odborníkov pomôže aj Európe. "Daňová konkurencia je veľmi silná a slovenský príklad už pôsobí. Sami Rakúšania priznali, že od januára aj kvôli nám znížili dane z 35 na 25 percent. Báli sa, že investori odídu," tvrdí Mikloš. "Pokiaľ ide o zmeny pravidiel, sme pomaly v situácii, keď sa nebudeme prispôsobovať my, ale veľké západoeurópske krajiny. Tie zisťujú, že my sme sa za tých desať rokov naučili veľa a prešli tak ťažkými zmenami, ktoré ich iba čakajú. Začínajú sa oni učiť od nás," myslí si Eugen Jurzyca, šéf INEKO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.