teroristických útokoch v španielskej metropole Madrid sa uskutočňuje v Bratislave medzinárodná konferencia Rozšírená Európa: Nová agenda. V priestoroch bratislavskej Reduty privítal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sedem premiérov Slovenska, Rumunska, Albánska, Chorvátska, Macedónska, Litvy, Estónska i Lotyšska, prezidenta Azerbajdžanu, šéfov diplomacií, vysokých predstaviteľov NATO, EÚ, zástupcov diplomatických zborov, ako aj členov delegácie amerického Senátu.
Rozšírenie aliancie znamená podľa neho nenávratnosť Mníchova a Jalty. Rozšírenie EÚ zároveň vyšle silné posolstvo a nebude znamenať len ekonomickú prosperitu, ale aj skutočnú bezpečnosť Európy. "Po 11. septembri 2001 sa naše perspektívy zmenili, teroristické útoky sa stali realitou a nanešťastie pokračujú. Madrid je ich poslednou obeťou," neobišiel nedávne udalosti v Španielsku slovenský premiér. Európa a USA musia čeliť výzve storočia, ktorú predstavujú smrteľná os terorizmus, diktátorstvo, extrémizmus a zbrane hromadného ničenia.
Vo vyhlásení lídrov krajín Vilniuskej desiatky, ktorí sa zaviazali podporovať krajiny tzv. nového susedstva v ich integračných ambíciách, sa podľa M. Dzurindu odzrkadľuje to, že je aj v záujme EÚ a NATO, aby sa rozšíril priestor prosperity a bezpečnosti. Povedal to na spoločnej tlačovej konferencii predsedov vlád, komisára EÚ Güntera Verheugena a generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera na záver bratislavskej líderskej konferencie. EÚ by sa podľa vyhlásenia mala snažiť o prehĺbenie demokracie na Ukrajine a v Turecku a podporovať okrem iného aj nádejný rozvoj v južnom Kaukazsku.
Ďalším posolstvom konferencie je aj zdieľanie spoločnej zodpovednosti za európske záležitosti a prehĺbenejšia spolupráca USA a Európy. Bratislavskú konferenciu možno podľa generálneho tajomníka NATO označiť za konferenciu ambícií štátov, ktoré pristúpili a ich ambície sa naplnili a štátov, ktoré sa ešte nestali členmi únie a NATO. Za ďalšiu ambíciu označil prepojenie bezpečnosti cez Atlantický oceán.
"Budúcnosť Európy súvisí s projektmi mieru s stability," povedal na tlačovej konferencii Verheugen. Podľa neho EÚ čelí trom víziám - stabilite ekonomiky, boju proti terorizmu a organizovanému zločinu a zahraničnej politike, ktorá by prehlbovala partnerstvo s USA. Pritom sa osobitne vyslovil za ďalšiu spoluprácu tajných služieb, justície a polície tak, aby sa zmrazili účty a aktíva teroristov a zvýšila ochrana vnútorných hraníc únie.
V súvislosti s marcovým rozširovaním NATO Vilniuska desiatka vyzvala členské krajiny aliancie, aby uznali pokroky, ktoré dosiahli ďalší záujemcovia o členstvo Albánsko, Chorvátsko a Macedónsko a na blížiacom sa summite NATO v Istanbule podnikli konkrétne kroky smerujúce k ich pozvánke na plnoprávne členstvo. NATO by tiež mala ponúknuť členstvo Bosne a Hercegovine, ako aj Srbsku a Čiernej hore v Partnerstve pre mier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.