predsedníčka Fóra spotrebiteľov Marta Černá. Týka sa to však skôr mladých ľudí ako staršej generácie.
Obchodníci sa naopak sa podľa nej príliš nezmenili. Ich prístup k zákazníkom zostal ten istý - predať tovar s čo najmenšou námahou za čo najväčšie peniaze. Černá to uviedla v rozhovore pre TASR pri príležitosti Svetového dňa práv spotrebiteľa, ktorý pripadol na pondelok 15. marca. Podotkla, že ochrana spotrebiteľov patrí medzi jednu z priorít Európskej únie (EÚ). Blížiaci sa vstup SR do EÚ prinesie pre spotrebiteľov zmenu k lepšiemu. Pripomenula, že v súvislosti s pričlenením k únii sa záručná lehota s výnimkou tovarov rýchle podliehajúcich skaze, predĺžila na 24 mesiacov.
Zároveň zdôraznila, že Slováci by nemali prepadnúť klamnej ilúzii, že budú môcť bezdôvodne reklamovať 2 roky staré topánky či odevy. Pri reklamácii sa bude brať do úvahy i opotrebovanosť tovaru, pričom do pol roka musí dokazovať výrobca, že pôvodcom prípadnej chyby nie je on, po pol roku bude dôkazné bremeno na zákazníkovi. V súvislosti s blížiacim vstupom do EÚ ďalej podotkla, že únia má svoje zabehané pravidlá pri ochrane spotrebiteľa a na ich dodržiavaní trvá. Slovenskí výrobcovia mali podľa nej dosť času, aby sa na ne pripravili. Zvýšená konkurencia prospeje najmä spotrebiteľom ale aj samotným výrobcom. Černá pozitívne hodnotila zmeny legislatívy SR v tejto oblasti.
Nová právna úprava Občianskeho zákonníka lepšie upravuje postavenie zákazníkov pri takzvaných typových spotrebiteľských zmluvách. Podľa novely občianskeho zákonníka také články zmlúv, ktoré znevýhodňujú spotrebiteľa, by mali byť neplatné. Otázna však zostáva vymožiteľnosť tohto práva, keďže naďalej v spore medzi spotrebiteľom a podnikateľom bude rozhodovať iba súd. V súčasnosti sa na Slovensku pripravuje novela zákona o ochrane spotrebiteľov. Jej účelom je zapracovanie zmien, ktoré nastali v práve EÚ v oblasti všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Návrh zákona už prerokovala a schválila vláda SR. Novela rozširuje okruh výrobkov, na ktoré sa vzťahuje jej pôsobnosť, spresňuje kritériá, ktoré sú rozhodujúce pre posúdenie bezpečnosti výrobkov. Rozširuje kompetencie dozorných orgánov pri uvedené výrobku, ktorý nie je bezpečný.
Svetový deň práv spotrebiteľa vyhlásila Medzinárodná organizácia spotrebiteľských zväzov (IOCU, 1982), ktorá sa pretransformovala na Spotrebiteľskú internacionálu (IC). Dňa 15. marca 1962 priznal po prvý raz americký prezident John Fitzgerald Kennedy spotrebiteľom právo na bezpečnosť, informáciu, slobodnú voľbu a hlas pri tvorbe vládnej politiky, keď vyhlásil: "Spotrebitelia - to znamená my všetci - sú tou najsilnejšou ekonomickou skupinou ovplyvňujúcou takmer každé verejné a súkromné rozhodnutie. Je to ale tiež jediná významná skupina, ktorej názory sa často prehliadajú," pričom odvtedy sa základné práva rozrástli na osem (právo na odškodnenie, vzdelanie, zaistenie základných potrieb a zdravé životné prostredie).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.