skupiny britských vedcov na základe analýzy rozsiahlych súborov údajov o ústupe rastlinných a živočíšnych druhov vo Veľkej Británii.
Vedci boli doposiaľ najčastejšie konfrontovaní s vymieraním jednotlivých druhov vtákov. Teraz však majú v rukách konkrétne údaje o tom, že ešte rýchlejšie ako vtáky mizne zo zemského povrchu hmyz, najmä motýle. "Ak sa čoraz zmenšujúci počet druhov britských motýľov rozpočíta na bezstavovce, vznikne situácia, ktorá by sa dala nazvať vážna kríza biodiverzity," myslí si Mark Telfer z Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva. Jeremy Thomas z Centra pre ekológiu a hydrológiu v Dorchesteri analyzoval údaje, ktoré vedci zozbierali v predchádzajúcich štyroch desaťročiach v Anglicku, Škótsku a Walese. Viac ako 20 000 dobrovoľníkov urobilo asi 15 miliónov záznamov o živočíšnych druhoch. Zo získaných informácií vyplýva, že motýle zaznamenali ústup o 71 percent, zatiaľ čo vtáky "iba" o 56 percent a rastliny o 28 percent. Dva druhy motýľov (3,4 percenta celkového množstva druhov) a šesť druhov rastlín (0,4 percenta) vyhynulo v uplynulých 20 rokoch. U vtákov nebol zaznamenaný žiadny vyhynutý druh. Experti varujú, že ľudstvo stojí na počiatku šiesteho veľkého vymierania druhov.
Zatiaľ posledná takáto vlna nastala pred 65 miliónmi rokov a neprežili ju dinosaury. Predchádzajúce vymierania postihli Zem počas 440 miliónov rokov a vyhladili asi 50 percent všetkých druhov. Najnovšie ohrozenie biodiverzity súvisí s činnosťou človeka a úbytkom prirodzených habitatov. "Zostávajúce biotopy sú malé, rozdrobené a ohrozuje ich znečistenie," hovorí Telfer. Carly Stevens z Open University v Milton Keynes s Telferom súhlasí.
Autor: Washington/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.