roku 1989 len výber členských odborárskych príspevkov 2 miliardy 91 miliónov korún v rámci federatívnej republiky. Súčasný odborársky majetok spravuje Jednotný majetkový fond a jeho riaditeľ a konateľ Peter Pokorný s nami odmietol hovoriť a neodpovedal ani na naše otázky zaslané e-mailom. Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor na dohodnuté stretnutie k téme neprišiel.
Hovorca KOZ Ľubomír Čierny skonštatoval, že o majetku odborov sa s nami zhovárať nebude a je mu "jedno, čo k tomu napíšeme".
"Vy sa nemáte o to čo zaujímať, vás do toho nič nie je, majetok patrí odborom, nie daňovým poplatníkom," povedal Čierny. Na konštatovanie, že vo veľkej miere ide o majetok bývalého Revolučného odborového hnutia patriaci pred rokom 1989 všetkým občanom, reagoval: "Ja nemám na vás čas."
Utajovanie majetku: podozrivé
Podľa prezidentky Transparency International Emílie Sičákovej-Beblavej má verejnosť právo vedieť, čo sa deje s majetkom KOZ. „Odbory získali značnú časť majetku v roku 1990 z bývalého ROH, kde prispievali v podstate všetci. Preto môžeme tak hovoriť o istom type verejného majetku."
Podľa Sičákovej-Beblavej by táto "inštitúcia nemala zavádzať utajovaciu politiku a o dôveru verejnosti sa uchádzať aj väčšou transparentnosťou a skladaním účtov".
Analytik Michal Vašečka pripúšťa, že odbory nemajú povinnosť hovoriť o majetku z právneho hľadiska, "no z morálneho hľadiska - ak nemajú čo skrývať - by zverejnenie ich majetku bolo férové najmä voči ich členom".
Čo sa stalo s majetkom ROH?
Samotného Vašečku by zaujímala širšia verejná diskusia, čo sa stalo s majetkom odborov spred roku 1989, známych ako ROH. "Zaujímalo by ma, kde všade sa nachádza. Myslím si, že toto nevedia ani samotní členovia."
Získali sme dokumenty, podľa ktorých bola celková hodnota odborárskeho majetku na začiatku roka 1989 v rámci československej federácie 15 miliónov 925-tisíc korún. Milióny mali vtedy inú hodnotu ako dnes, pri priemerných 2-tisícových platoch mesačne šlo o obrovské peniaze.
V marci 1990 prešiel majetok ROH do vlastníctva podnikových základných prípadne miestnych organizácií, do vlastníctva nástupníckych odborných zväzov a do vlastníctva Majetkovej, správnej a delimitačnej únie odborových zväzov v Prahe.
V čase rokovania o rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa v auguste 1992 na Slovensku zaregistroval Jednotný majetkový fond, pod ktorý prešli všetky dovtedajšie zariadenia Konfederácie odborových zväzov bez likvidácie.
Fond k 1. januáru 1993 súbežne založil vlastné obchodné spoločnosti, ktoré prebrali predmet činnosti dovtedajších účelových zariadení KOZ. Tie nadobudli formu spoločností s ručením obmedzeným a doteraz pôsobia v rámci podnikateľskej živnostníckej činnosti.
Základné imanie Sorea: 90 mil.
Podnikateľské aktivity JMF možno porovnať so slušne prosperujúcou holdingovou spoločnosťou.
Z dokumentov, ktoré sme získali napriek neochote šéfa fondu Pokorného a prezidenta KOZ Saktora, vyplýva, že "hlavným zdrojom príjmov JMF je predovšetkým ich realitná činnosť a služby s tým spojené". Podľa nich mal vývoj hospodárskeho výsledku JMF "v rokoch 1993 až 2000 priaznivý vývoj".
Len jedna z dcérskych spoločností JMF, eseročka Sorea, má totiž majetkové imanie v objeme 89 miliónov 951 korún a Jednotný majetkový fond jej ho podľa našich zdrojov navýšil v roku 1996 o celých 57,5 milióna. To znamená, že je na vzostupe.
Aj v dokumente o spravovaní majetku odborárov sa píše: "V roku 1999 bola jedna tretina dosiahnutého zisku JMF vytvorená vzťahmi s dcérskymi spoločnosťami. V porovnaní s konkurenčnými podnikmi je JMF z hľadiska rentability tržieb vo veľmi dobrej pozícii".
V rokoch 1998 a 1999 predstavoval jeho čistý zisk takmer polovicu vyprodukovaných služieb a takmer jednu tretinu výnosov tvoria výnosy z finančného majetku - "finančných operácií a prenájmu majetku svojim dcérskym spoločnostiam".
Majú zámok aj dermatokozmetiku
Majetok odborárov mal v roku 2003 hodnotu 1,8 miliardy, pričom členské príspevky predstavovali zisk asi 700 miliónov a zisk zo spravovania a prenájmu nehnuteľností bol približne 90 miliónov.
Nehnuteľný majetok tvoril v roku 2000 až 66 percent celkových aktív JMF. Podľa internetovej stránky fondu k nemu patria nebytové priestory na prenájmy, chaty, kongresové zariadenia aj autoservis a salón na dermatokozmetiku.
Absolútnym gigantom odborárskeho majetku je zámok v Topoľčiankach, ktorý je ako národná pamiatka využívaný na komerčné účely.
Dáša MATEJČÍKOVÁ & Slavomír LESŇÁK
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.