spravodlivosti Daniel Lipšic.
Ide o ten istý zákon, ktorý z rokovania parlamentu stiahol v polovici januára. Vtedy ho poslanci pozmenili tak, že podľa ministra znehodnotili jeho protikorupčný charakter.
Kľúčovou otázkou je pre Lipšica aj pre poslancov spôsob, akým sa v zákone upraví dôkazné bremeno. Ministerstvo chce, aby ho z veľkej časti znášala preverovaná osoba. Poslanci z časti opozície, ale aj vládnych strán SDKÚ, SMK a ANO, tento paragraf v januári zmenili a bremeno preniesli iba na prokuratúru. Práve to bol pre Lipšica dôvod na stiahnutie návrhu z rokovania.
Teraz prišiel so spresnenou úpravou dôkazného bremena. To má v prvej fáze preverovania spočívať na pleciach prokurátora. Musí objektívne preukázať, že majetok preverovanej osoby je o 3,6 milióna korún vyšší ako jej legálne príjmy. Ak sa mu to podarí, zvyšok dokazovania je už na odporcovi. V prípade, že sa mu nepodarí dokázať legálnosť pôvodu svojho majetku, musí zložiť súdom určenú zábezpeku. Ak ani po piatich rokoch nezíska nové dôkazy vo svoj prospech, zábezpeka prepadne štátu.
Lipšic verí, že si poslanci uvedomia, aký je tento zákon dôležitý, a "slová o potrebe bojovať proti korupcii sa stretnú so skutkami". Politici sa k prípadnej podpore tohto návrhu zatiaľ nechceli jednoznačne vyjadrovať. Minister zatiaľ rokoval s klubom SDKÚ. Jeho predseda Milan Hort mu údajne povedal, že zákon v takejto podobe by mal byť prijateľný pre väčšiu časť jeho poslancov.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.