Izraelu. Hnutie Hamas vzniklo v čase prvej palestínskej intifády v roku 1987. Zakladateľmi boli členovia združenia Moslimskí bratia.
Jedným zo zakladajúcich členov a duchovným vodcom hnutia bol aj šejk Ahmad Jásin, ktorého izraelské úrady v roku 1997 prepustili z väzenia a ktorý včera prišiel o život pri cielenom izraelskom raketovom útoku. Hnutie poskytuje sociálnu pomoc a opiera sa o širokú sieť zariadení, ktoré túto pomoc a ďalšie dobročinné akcie vykonávajú. Hamas má podľa názoru expertov asi 700 až 1200 aktívnych členov a desaťtisíce sympatizantov.
Hamas je kategoricky proti dohodám o Palestínskej samospráve uzavretých v nórskej metropole Oslo v roku 1993. Hlása názor, že palestínsky štát má vzniknúť od Stredozemného mora po rieku Jordán, teda na celom území Palestíny, čo znamená zničenie izraelského štátu. Predstavitelia Hamasu ale nevylučujú možnosť prímeria, aké uzatvoril prorok Mohamed so svojimi nepriateľmi. Podľa činiteľov Hamasu by také prímerie mohlo mať dlhé trvanie, keby sa Izrael stiahol zo všetkých palestínskych území, ktoré okupuje od júna 1967. Ozbrojené aj politické krídlo hnutia Hamas sa stalo terčom mnohých likvidačných útokov izraelskej armády. V politickej oblasti hnutie od začiatku intifády stále získava vplyv v radoch palestínskeho obyvateľstva, kým Palestínska samospráva ho stráca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.